3. Смешен рефер и Роби Кийн донесоха изстрадана победа на Ирландия над Грузия - 2:1

Финландският рефер Хийтиа и Роби Кийн вдъхновиха Ирландия към победа с 2:1 над Грузия, в мач от група 8 на световните квалификации за Мондиал 2012 в ЮАР, в която е и България.

Финландският рефер Хийтиа и Роби Кийн  вдъхновиха Ирландия към победа с 2:1 над Грузия, в мач от група 8 на световните квалификации за Мондиал 2012 в ЮАР, в която е и България.

Бойкит тим на Грузия успя да поведе още в 46-ата секунда след гол на Яшвили, но комична дузпа в 73-ата минута върна британците в мача, а нападателят на Тотнъм доведе резултата до пълен обрат в 78-ата минута, когато без да иска засече токата с рамо в мрежата.

Не беше изминала и една минута от началото на мача на "Кроук Парк", когато гостите подеха атака, при която защитникът на Ейре Кели допусна фатална грешка и Яшвили промуши топката пред невярващия поглед на Шей Гивън - 0:1.

Това стъписа и без това не особено разнообразния като игрови план тим на домакините. Селекцията на Трапатони нямаше идея как да стигне до подстъпите пред Ломала и по типичен британски образец от миналия век изсипваше топката пред вратата на съперника.

Еднообразните атаки на ирландците не бяха проблем за тима на Грузия, който удържаше натиска. В 24-та минута домакините вкара топката в мрежата на Ломала, но имаше явна засада, тъй като и без да играе с топката, нападател на "зелените" пречеше на видимостта на вратаря. Ситуцията се повтори пред същата врата в 59-ата минута, но този път бе във "вреда" на Грузия.

Така се стигна до 73-ата минута, когато реферът отсъди дузпа за игра с ръка, но не забеляза, че имаше явна засада миг преди това. Въпреки масирания простест на гостите, главният рефер и неговият помощник бяха неумолими - дузпа.

Тя бе превърната без проблеми в гол от Роби Кийн. Същият се превърна в герой за тима си 5 минути по-късно. Той посрещна с рамо центриране от ъглов удар и прати топката зад гърба на Ломала - 2:1.

Това позволи на Ирландия да събере 10 точки от 4 мача, а България има 3, но и мач по-малко. Часът на истината е на 28 март, когато Бербатов и компания гостуват в Дъблин.