2. Формула 1
  3. Двойна победа за Ферари във Формула 1, Льоклер ликува в САЩ

Двойна победа за Ферари във Формула 1, Льоклер ликува в САЩ

Норис изпревари Верстапен, но бе наказан

Пилотът на Ферари Шарл Льоклер спечели Гран при на САЩ във Формула 1, като направи страхотно състезание.

"Скудерията" постигна двоен успех на пистата в Остин, като втори остана другият пилот на Ферари Карлос Сайнс от Испания. На подиума се качи и световният шампион Макс Верстапен (Нидерландия, Ред Бул). Четири обиколки преди края той бе изпреварен от британеца Ландо Норис с Макларън, който финишира трети, но в крайна сметка бе наказан с пет секунди и отпадна извън тройката. Така Макс Верстапен увеличи аванса си пред Норис в генералното класиране и вече има аванс от 57 точки.

На старта Ландо Норис тръгна много силно, но още в първия завой Макс Верстапен го затвори, като двамата почти излязоха от пистата. От това се възползва Шарл Льоклерс Ферари, който се изстреля от четвърта позиция и излезе на първо място пред нидерландеца. Норис пък остана едва четвърти на старта, като бе изпреварен и от Ферарито на Карлос Сайнс.

Претенциите на Лардо Норис бяха, че маневрата на Верстапен е била твърде агресивна и го е изкара от трасето, като за стюардите остана да преценят дали болидът на нидерландския пилот също е напуснал очертанията на пистата.

Още в третата обиколка седемкратният световен шампион Люис Хамилтън с Мерцедес излезе от пистата на 19-ия завой в чакъла и бе принуден да напусне състезанието. Британецът загуби контрола върху болида си.

Постепенно Льоклер започна да увеличава аванси си начело но колоната с много уверено каране. В 19-ата обиколка той отвори разлика от повече от 8 секунди пред Верстапен.

Стартиралият с наказание Джордж Ръсел от Мерцедес бе наказан с още пет секунди, заради това, че е принудил финландеца Валтери Ботас да излезе извън пистата.

След 20-ата обиколка Норис се качи на трето място и почна на топи разликата с втория Верстапен. Шест обиколки по-късно Макс Ферспатен влезе в бокса за смяна на гуми и се върна на пистата на пета позиция, като бе изпреварен от двата автомобила на Макларън, както и от Карлос Сайнс.

Веднага след това и Шарл Льоклер се прибра в бокса за смяна на гумите и се върна на пистата трети, като новият лидер в състезанието стана Ландо Норис, а след него бе съотборникът му от Макларън Оскар Пиастри. Двамата обаче не бяха спирали, а след като влязоха в пита за смяна на гуми, се върнаха на четвърто и пето място, съответно. Гумите на Норис бяха сменени за 2,2 секунди, но въпреки това се излезе от бокса след големия си съперник в генералното класиране при пилотите Верстапен.

Новата тройка на върха след 32-рата обиколка бе Шарл Льоклер, Карлос Сайнс и Макс Верстапен.

Френският пилот на Алпин Пиер Гасли също получи наказание от 5 секунди, като същата санкция получи и японецът Юки Цунода.

Започна голяма битка за третото място между Верстапен и Норис, като британецът постоянно стопяваше разликата и тя падна под две секунди в 41-вата обиколка. Британецът продължи да атакува и в някои завои бе на 10 метра зад Верстапен. В 47-ата обиколка Ландо Норис опита атаки в няколко поредни завои, като двата болида бяха гума до гума, но Верстапен избираше най-добрата линия и успя да се защити. Пет обиколки преди края на състезанието Норис успя в един завой да излезе пред Верстапен, но нидерландецът бе в по-добрата позиция и в следващия завой си върна водачеството. В края на 52-рата обиколка Норис все пак успя да изпревали световния шампион, който опита контраатака, но остана на четвърто място. При изпреварването Норис бе извън пистата, като след това не върна позицията на Верстапен и стюардите разследваха ситуацията. Ландо Норис бе наказан с пет секунди за излизането и остана извън тройката.

Първи точки спечели и новозеландския пилот на РБ Хонда Лиъм Лоусън, който завълши девети.

Джордж Ръсел стартира от питстопа в САЩ

Британският пилот на Мерцедес трябваше да тръгне от 6-а позиция

Норис е разследван след спринта в Тексас

Британецът може да бъде изваден от топ 3

Макс доволен след спринта в САЩ: Отново можем да сме в челото

Световният шампион спечели спринтотово състезание в Тексас

Макс Верстапен спечели спринта в Тексас и дръпна на Норис (ВИДЕО)

Нидерландецът нямаше проблеми да затвори най-бързо 19-те обиколки в Остин

Верстапен спечели квалификацията за спринтовото състезание в Тексас

Втори остана Джордж Ръсел

Пилотите на Ферари над всички в Гран при на САЩ (ВИДЕО)

Карлос Сайнс спечели първата свободна тренировка, следван от Льоклер

ОФИЦИАЛНО: ФИА нареди на Ред Бул да промени автомобила си

Световните шампиони са използвали нерегламентирано устройство за промяна на височината на болидите

Хамилтън за скандала около Ред Бул: Може всичките им титли да са заради това