Министерският съвет прие предложения за промени в Закона за физическото възпитание и спорта, които ще бъдат внесени за гласуване от депутатите в Народното събрание, съобщи министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков пред журналисти в МС.
Предвижда се създаването на експертен съвет към министъра на физическото възпитание и спорта, в който да бъдат включени представители на държавната и на местната власт, ръководители на спортни организации и специалисти в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм. Задачите на съвета са да допринесе за обединяването на общественото и на държавното начало в усъвършенстването на нормативната основа и воденето на държавната политика в областта на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм.
Документът прецизира текстовете, свързани с режима за лицензиране на обединените спортни клубове. Спортен лиценз вече ще се издава на организация, която има изградена структура като сдружение на поне седем спортни клуба, регистрирани в не по-малко от три административни области на България. От един на три месеца след придобиване на качеството на юридическо лице се променя и срокът за подаване в МФВС на документи за лицензиране на спортните федерации и националните спортни организации. Усъвършенства се регламентацията на представителството при договарянето за придобиване или трансфер на състезателни права.
В документа се урежда възможността откриването, преобразуването и закриването на държавните спортни училища и назначаването на директорите им да става под ръководството на министъра на физическото възпитание и спорта, така че да се затвори процесът на обучение на децата. Целта е от V клас децата да могат да се профилират в определени спортове. Децата ще имат двуразови тренировки всеки ден, но и ще се обучават по общообразователни предмети както всички останали техни връстници, каза Свилен Нейков.
Спортните училища в страната са девет, уточни Нейков. Министърът ще може и да предлага приемане на медалисти от олимпийски игри, световни и европейски първенства без приемен изпит във висши училища и колежи. Промените в закона предвиждат и възможност Министерският съвет да обявява спортни обекти и съоръжения с национално значение. Правителството ще финансира програма за развитие на спорта за високи постижения и ще подкрепя социалното подпомагане на треньори.
Около 10 млн. лева от приходите от спортния тотализатор ще бъдат използвани за реконструкция на спортни съоръжение. 21 процента от приходите на тотализатора и сега отиват в спорта, каза министърът. Тези пари се пренасочват към спортните федерации, но досега не са могли да се използват за подновяване на базата. Министърът изрази безпокойство, че часовете по физическо възпитание до IV клас не се водят от специалисти и децата нямат елементарна двигателна култура.