1. Novsport
  2. Интервю
  3. Новости в анти-допинговата програма

Новости в анти-допинговата програма

В комплекс "Царско село" в София се проведе четвъртата международна конференция "Медицина и футбол". Тя се организира от Българския футболен съюз и Медицинската комисия на съюза. В конференцията участваха лекарите на отборите от "А" и двете "Б" групи, както и лекарите на националните отбори на Полша, Румъния, Азербайджан и България.

Новости в анти-допинговата програма

В комплекс "Царско село" в София се проведе четвъртата международна конференция "Медицина и футбол", съобщава официалният сайт на БФС. Тя се организира от Българския футболен съюз и Медицинската комисия на съюза. В конференцията участваха лекарите на отборите от "А" и двете "Б" групи, както и лекарите на националните отбори на Полша, Румъния, Азербайджан и България. Лектори в проявата са световно признати експерти, начело с Марк Уилано от УЕФА. Лекции пред участниците изнесоха и специалисти от Германия и Македония. Сред участниците в конференцията бяха и наши висококвалифицирани спортни травматолози, кинезитерапевти и медици от Антидопинговата комисия.
За новостите в анти-допинговата програма, разговаряме с председателя на допинг централата към УЕФА Марк Уилано.
 

Г-н Уилано какви са новостите в анти-допинг програмата, която представихте?
- Последното подобрение в програмата беше извършено по време на Евро 2008. Тогава освен пробите взимани от урината на състезателите, започнахме да събирaме и кръвни проби. Друго нововъведение в анти-допинговия процес бе и даването на проби в извън състезателния цикъл. Също така всички отбори участващи в Евро 2008 бяха задължени да подават информация за местонахождението на своите състезатели. По груби сметки около 10 футболисти от всяка страна участничка на форума са били тествани за допинг.
Като цяло по време на Европейското първенство, 160 състезатели са били тествани извън терените, а около 124 по време на различните срещи. Като в допълнение искам да подчертая, че всеки един от двубоите на европейските финали е бил подложен на допинг контрол.
 
В каква насока от този момент нататък ще бъдат развивани допинг тестовете?
- Бъдещето на процеса определено е във все по-честото прилагане на кръвните тестове. Като цяло използваният до този момент метод на събирането на проби чрез изследването на урината, е доста успешен. Вариацията на забранените вещества обаче, които могат да бъдат засечени чрез кръвни тестове, значително надминава тези при изследването на урината. Методът все още изисква период за разработка, но съм сигурен, че в бъдеще върху кръвните проби ще се базира цялата анти-допинг стратегия.
 
Знаете ли нещо за българските анти-допинг специалисти и лаборатории?
- Разбира се имах възможността да се срещна, както вчера така и днес с представителите на националната анти-допинг комисия. Успях да разменя с тях много полезна информация. В България това е една доста нова организация, което според мен е изключително добър ход за бъдещето развитие в областта. Разбира се ние определено ще си сътрудничим, и ще се опитаме с каквото можем да координираме действията си с националната анти-допинг комисия, когато се стигне до тестване на играчи от българския национален отбор.
 
Какво според вас е нивото на допинг контрола в България?
- Смятам че ситуацията в България е на едно много добро равнище. Разбира се има какво да още да се желае в развитието на допинг контрола, но се надявам, че със съвместната си работа ще успеем да изгладим нередностите.
 
Смятате ли, че всички страни са с еднакви права пред допинг контрола?
- Регламентът е един и същ за всички страни. Както знаем обаче някои от държавите са доста по развити от други. Ясно е, че в някои от страните в Азия или Африка не разполагат нито с финансовите средства, нито със знанията да работят на 100%. Положението в България обаче не е такова. Вие вече разполагате с институцията и от тук на татък е важно процесът да не бъде спиран, а да продължи работата си под егидата на международната анти-допинг агенция.
 
Какви са вашите цели за предстоящата година?
- Целите ни основно са насочени в продължаването и развиването на нашите тестови програми. Също така обаче голям ресурс ще бъде отделен за ограмотяването и по-добрата информираност. Наравно с това обаче се разработват и множество видове спомагателни инструменти. Сред тях си струва да се отбележи изграждането на специална Интернет платформа. Част от тези нововъведения бяха представени и тук в София. Нашата идея е те да влязат в употреба на лекарите присъствали на срещата.
 
ФИФА, УЕФА и международната анти-допинг комисия дали ще разрешат проблема с местонахождението на играчите?
- Ами проблемът е разрешен. УЕФА и ФИФА спомогнаха за създаването на международна система за регистриране. Тя е изготвена в три нива. Първата база данни ще бъде съставена от играчи, които вече са били залавяни със забранени вещества, играчи създавали трудности при провеждането анти-допинг тестовете и футболисти прекарали дълги и тежки контузии. Второто ниво ще обхваща програмата обвързана с турнира на Шампионската лига. При нея отборите участници изпращат сами информация за своето местонахождение и тестовете при тях се провеждат по време на тренировъчните им лагери. Третото ниво ще се отнася за осемте отбора участващи в Купата на Конфедерациите.
 
- Известни ли са вече имената на българските футболисти, които ще бъдат подложени допинг тестове?
- Все още не се знае кои от играчите ще трябва да се подложат на самостоятелните тестове. Списъците все още предстоят да бъдат изготвени, но първо имената трябва да бъдат обсъдени с ФИФА.
 
Защо употребата на допинг не е толкова широко разпространена, както в останалите спортове?
- Истина е че в момента няма много обвинения за  злоупотреби със забранени вещества. Според мен основната причина, е че медицинският аспект във футболните отбори се контролират от лекарите на самите тимове. Te много добре осъзнават рисковете и опасностите, а също така и изключително добре са запознати с принципите на различните анти-допинг процедури. Също така медицинските екипи на различните отбори са до някаква степен свързани със самите футболисти. Когато правилата се познават добре и е изяснено какви точно са забранените вещества по-лесно могат да се избягват нарушенията.
 
Колко играча ще бъдат тествани през тази година?
- През изминалата година проби бяха взети от около 2000 играчи. През 2009 година обаче, броят на тестваните състезатели ще бъде по-малък, тъй като липсва голям форум като Европейското първенство. Най вероятно броят на играчите ще е между 1600 и 1700.
 
Каква е вашата позиция относно тестването на съдийските екипи за допинг?
- Разбира се, че има риск от това реферите да взимат забранени стимуланти. В някои страни, като Франция футболните съдии се подлагат на тестове. Това обаче не е правило според разпоредбите. Реферите не са атлети или играчи и за това не подлежат на допинг контрол.

 

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев

Александър Тунчев: Много лесно се пада отвисоко!

„Крушарски не заслужава това отношение“

Звездата на Монтана: Интересът от елита не ме разсейва

Филип Ежике вече има 9 гола във Втора лига този сезон

Барчовски: Не очаквам Черна гора да ни подцени

Селекционерът на България очаква 2 трудни мача от квалификациите за Евробаскет 2025

Сашо Станков критикува ЦСКА

Ето какво казва бившият треньор на "армейците"

Андриан Краев: Гоним 2 победи, за 3 дни могат да се променят нещата

„Колективът е на ниво, откакто Илиан е треньор“

Таня Гатева: Очаквам труден мач с Финландия

Сeлекционерът на женския ни национален отбор по баскетбол Таня Гатева очаква труден мач с Финландия, като категорично заяви, че еуфорията след успеха срещу Унгария вече е оставена в миналото

Керкез: Тази победа е за нашия президент Антон Зингаревич

"Искам да благодаря на феновете", каза треньорът на Ботев (Пловдив)