1. Novsport
  2. Коментар
  3. Анатомия на шампиона: Антъни Иванов

Анатомия на шампиона: Антъни Иванов

Той се усмихва, но изглежда смутен – очевидно не е свикнал с цялото това внимание

Анатомия на шампиона: Антъни Иванов

 Жужащ рояк деца обсажда новата звезда в българското плуване преди поредната тренировка. Някои от малчуганите настояват за снимка, други просто стискат ръката на своя вдъхновител.

 
Той се усмихва, но изглежда смутен – очевидно не е свикнал с цялото това внимание. А предвид шеметния му скок в световния елит ще му се наложи да свикне. При това адски бързо.
 
 
Доскоро самият Антъни Иванов минаваше за дете-чудо в басейна. Детето обаче порасна – не бавно и полека, а сякаш за минути и часове. И то не само защото на 17 юли навърши 18 години.
 
 
Седмица по-късно талантът от Велико Търново сътвори фурор на световното първенство в Будапеща и се класира за финала в коронната си дисциплина – 200 метра бътерфлай. Показателно е, че Антъни е едва третият българин в индивидуалните дисциплини (след Денислав Калчев и Михаил Александров), попаднал сред най-добрите 8 на планетата.
 
 
В началото бе футболът
 
Като малък Антъни мечтае за кариерата на Кристиано Роналдо и започва да тренира футбол в „Етър”. Баща му Антон – бивш национал на 100 и 200 метра бътерфлай – обаче упорито го води и в басейна. Съчетаването на двата спорта продължава докъм 13-ата му година, когато родителите му го убеждават окончателно се насочи към плуването. Миналото лято семейството се мести в Сандански, а талантът започва подготовка при някогашния треньор на своя баща – Николай Вакареев.
 
 
Големият пробив идва през 2015 г. – шесто място на световното за юноши в Сингапур. Миналата година е гарнирана със сребро от европейското за юноши и престижно 9-о място на континенталния шампионат за мъже.
 
 
След страхотното представяне в Будапеща Иванов насочва подготовката си за следващото изпитание – световното за юноши в САЩ през септември.
 

4 часа и 12 км в басейна

 
Три тренировки, минимум 4 часа в басейна и 12-13 километра плуване всеки ден – това е графикът на шампиона, който държи 14 поправки на националните рекорди при мъжете и общо 200 в различните възрасти.
 
„Ставам в 6 и след час вече съм във водата. Нямам никакво време, защото съм на училище от 9 – обикновено стигам за втория час. След уроците се прибирам да хапна и в 2 следобед отново плувам. После идва ред на сухата тренировка”, задъхано изрежда Антъни.
 
Бътерфлаят без съмнение е най-красивият, но и най-труден стил в плуването. Той изисква солидна физическа сила, а когато дистанцията е 200 метра, е необходима и подобаваща издръжливост.


 
„Нямам експлозивност за 50 и 100 метра, работим за темпо и загребвания на 200. Видът на тренировката извън басейна зависи от етапа на подготовка – подскоци, лицеви опори, дърпане на ластици, надигания с колани… Треньорът преценява върху какво да наблегнем в конкретния ден.”
 
Гориво в двигателя
 
По време на най-интензивната тренировъчна програма през зимата Антъни трябва да поглъща средно по 6000 калории дневно - около два пъти повече от обикновения човек. Процентът на телесните му мазнини е в порядъка на 6% срещу 18-24% при повечето от нас.
 
Закуската на плувеца включва мюсли с прясно или кисело мляко, понякога с мед. Обядът е от супа и готвено ястие - солидна порция мусака или пилешко със зеленчуци. Вечерята е риба или паста. Междинните хранения също са богати на протеини и въглехидрати.
 
 
„Газираните напитки са строго забранени, но така или иначе никога не съм ги харесвал. Пицата също не ме липсва, макар че понякога си позволявам. Най-големият ми проблем е със сладкото, което много обичам, а трябва да ограничавам. С времето се свиква, разбира се. Десертите ми се състоят от плодове, през лятото наблягам на динята и пъпеша”, споделя Иванов.
 
 
При ръст от 180 сантиметра оптималното състезателно тегло на Антъни е 74 килограма. „В моята дисциплина няма по-тежък плувец от 80 кг. В спринтовете има и тежки момчета, но те са много здрави. За всеки е различно, зависи от структурата”.
 
 
Бански за 250 евро

 
Подобно на някои от най-великите съвременни плувци, Антъни използва високотехнологични бански костюми с марка Arena  - компания, която е и спонсор на българската федерация. Носи модела Carbon Air, чийто дизайн е проектиран с цел стабилизиране на корема и горната част на краката. Костюмът съдържа и специална въглеродна клетка с уникални влакна, които засилват компресията на мускулите.
 
 
Всички тези научно разработени подобрения позволяват на плувците да се плъзгат гладко във водата, а разликата в постиженията може да достигне до няколко решаващи стотни.
 
 
Цената на такъв бански е около 250 евро. За капак един чифт се амортизира само след две или три плувания. „Моят модел не стяга, предпазва от схващане на краката и е идеален за 200 метра. Материята е интересна и водата сякаш минава през нея. След няколко състезания обаче банският губи качествата си и става само за тренировка - за сериозни стартове е необходим чисто нов”, разяснява талантът.
 
 
Епилацията като неизбежност
 
Защо плувците епилират гладко цялото си тяло преди състезание? Ако смятате, че е просто от суета, ще сгрешите. Разбира се, перфектната визия е важна за хора, чийто снимки по оскъден бански красят първите страници на издание с многомилионен тираж.
 
 
Теорията обаче е, че острието на бръснача премахва мъртвите кожни клетки от повърхността и следователно произвеждат нов слой свръхчувствителни клетки, които намаляват съпротивлението и позволяват по-бързо движение във водата.
 
 
Бейби Фелпс?
 
 
„Майкъл е свръхчовек. Той ме запали по плуването. Винаги е бил делфинист и затова се насочих към тази дисциплина”, разкрива Антъни.
 
Btv.bg
Във футбола все още властва логиката

Дербито на Варна доказа, че някои закономерности не са подвластни на времето

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)