1. Novsport
  2. Коментар
  3. Балканските шампиони зачеркнаха своите

Балканските шампиони зачеркнаха своите

Чужденците са повече не само в Лудогорец, но и в Звезда, Динамо (Загреб), Олимпиакос и Астра (Гюргево)

Балканските шампиони зачеркнаха своите

Дo 1989 г. най-нормалното нещо беше във всеки го­лям отбор от Бал­канския полуостров да има само и един­ствено играчи от съ­ответната страна. Над 50% от тях пък задължително бяха юноши на дадения клуб. Но вече сме 2016 г., а чужденци­те настъпват все по­вече и повече. Пре­ди първата среща между Лудогорец и Цървена звезда (2:2) в Белград се удивиха от факта, че в тима от Разград имало цели 17 чуж­денци (Борян, Сисиньо, Пластун, Моци, Паломино, Натанаел, Витиня, Саша, Анисе, Кампаняро, Лукоки, Кафу, Мисиджан, Вандерсон, Кишада, Препелица, Кешеру) плюс Марселиньо, който обаче е български национал. Всичко това е странно, тъй като в Цървена звезда има цели 16 легионери...

Едно поглеждане в европейските ма­чове на шампионите на Балканските страни (б.р. - Бешикташ нямат евродвубои, Скендербег са извадени от ШЛ, а Вардар, Мла­дост Подгорица и Олимпия Любляна отпаднаха още във втори кръг), ясно показва, че вече нито един от тях не раз­чита на школата си. А местните кадри стават все по-малко и по-малко. Това не важи само за Лудо­горец, а и за Цървена звезда, Динамо Загреб, Олимпиакос и Астра Гюргево.

Разградчани из­лязоха само с трима български национа­ли в домакинството си на Младост Под­горица. Става дума за Владо Стоянов, Светльо Дяков и Марселиньо. В ре­ванша с черногор­ците, както и в първата среща със Звезда, на терена родните национали вече бяха четирима, като плюс гореспоменатите прибавяме и Йордан Минев.

На финала за КЕШ през 1991 г. Люпко Петрович разчита на 10 югославяни и един румъ­нец (Белодедич е роден в село Сокол до границата в сръбско семейство) в своя титулярен състав, победил Марсилия с дузпи. Но след куп неус­пешни сезони в Ев­ропа, сега ръководс­твото на съперника на Лудогорец разчита предимно на чужденци. В Малта Миодраг Божович заложи на петима сърби - Кахриман, Александър Лукович, Цветкович, Сърнич и Катай, а легионерите бяха 6 - фибел, Ибанес, Доналд, Льо Талек, Канга и Виейра. На реванша.на „Райко Митич" сърбите на­маляха с един - Ках­риман, Рендулич, Цветкович и Катай, а легионерите бяха 7 - Фибел, Ибанес, Доналд, Льо Талек, Канга, Моуче и Ви­ейра.

В Разград бройка­та на сърбите се вдигна на пет - Кахриман, Ренудлич, Цветкович, Сърнич и Катай. А днес в реванша навярно ще са по-малко, за­щото се планира ти­тулярно място да получи португале­цът Уго Виейра.

Друг познайник на Лудогорец - Динамо Загреб, славещ се с невероятната си школа, също залага на все повече и по­вече чужденци. В първия мач с Вар­дар Скопие от вто­рия квалификационен кръг на Шампи­онската лига, тре­ньорът Златко Кран-чар бе пуснал само четирима хървати в титулярния състав - Йежина, Шилденфелд, Антолич и Рог. На реванша те вече бяха петима, като прибавяме новото попълнение на Ювентус Марко Пяца. При победата над Динамо Тбили­си в състава на Ди­намо Загреб имаше пак петима хървати - Пиварич, Бенкович, Антолич, Рог и Чорич, а чужденци­те бяха шестима -Едуардо, Сигали, Мачадо, Стоянович, Судани и Ходжич.

Въпреки че в пос­ледните години гър­ците имат никак не лоши футболисти, то в шампиона на юж­ната ни съседка Олимпиакос те са малцинство. При ну­левото равенство с Апоел Беер Шева, наставникът на гранда Виктор Санчес заложи на само четирима гърци - Капино, Сиовас, Маниатис и Фортунис, а легионерите бяха седем. Става дума за Де ла Бея, Ботиа, Фигейраш, Дурмаз, Миливоевич, Идейе и Себа.

Всички рекорди обаче чупи съставът на първенеца на Ру­мъния - Астра Гюр­гево. Там треньорът Мариус Шумудика, който бе спряган за Левски, разчита на точно трима румънс­ки футболисти в ма­ча с Копенхаген в Гюргево (1:1). Става дума за вратаря Лунг, Ловин и Никулае. Чужденците бя­ха 8 - Вангели, Алвеш, Фабрисио, Мараняо, Тейшейра, Сето, Болдрин и Буджемаа. Да, конту­зени са румънските национали Валерика Гъман и Денис Алибек, но те навяр­но ще бъдат прода­дени и едва ли ще играят повече за Астра.

Глобализацията става все по-голяма и голяма. Заради то­ва изобщо не тряб­ва да се учудваме на огромния брой чужденци във всеки един водещ отбор. А тази европейска тенденция, логично не подминава и България.

Богомил Русев, „Меридиан мач”

Където е Стоилов, там е футболното шоу

В Измир футболните празници не стихват, откакто българският треньор пое Гьозтепе

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача