2. Коментар
  3. Еузебио искаше да играе с Гунди

Еузебио искаше да играе с Гунди

Днес гледаме звезди­те на съвременния фут­бол Лионел Меси и Кристиано Роналдо само по телевизията, но имаше години, когато велика­ните в тази игра често играеха срещу българс­ките отбори - клубни и национални. Еузебио не бе изключение. През 60-те и 70-те легендата на Бенфика и Португалия се изправи 13 пъти сре­щу родни тимове, но не-винаги напускаше като победител.

Черната пантера де­бютира за националния отбор на 8 октомври 1961-а с гол при загубата с 2:4 от Люксембург в световна квалификация.

В следващия цикъл - квалифи­кациите за Евро 1964, Еузе­био вече е твърд титуляр, а в предварителния кръг Португалия се изправя сре­щу България. Двата отбора си разменят по една победа с по 3:1. Еузебио открива ре­зултата в София, но с два гола на Гунди и един на Диев нашите обръщат резулта­та. След загубата в реван­ша се налага изиграването на бараж на неутрален те­рен. В Рим с гол на Гунди в 86-ата минута България пе­чели с 1:0, Еузебио не играе поради контузия. Нашите се класират за осминафина­лите, където драматично отпадат от Франция след 1:0 в София и 1:3 в Париж.

Най-силният мач на Еузебио срещу България е на Мондиал 1966. Черната перла е звездата на турнира, става голмайстор с девет попадения, първото от които е при 3:0 над нашите на "Олд Трафорд". В 17-ата минута Жозе Торес центрира остро и Иван Вуцов засича топката с глава в собствената си врата. Малко след това Жо­зе Торес и Петър Жеков уд­рят по веднъж гредите, пре­ди в 38-ата минута Еузебио да бъде изведен от Симоеш на чиста позиция и да отбе­лежи за 2:0. В края Жозе То­рес пресича върната топка от Борис Гаганелов към вра­таря Найденов и вкарва за 3:0.

"Може би само в този мач не успяхме да го опазим, признава националът Добромир Жечев, който е играл пет пъти срещу Еузебио. - Бяха много силен тим, Торес и Си­моеш бяха в най-силните си години. Еузебио обаче бе изк­лючителен, бих го наредил редом до Пеле. Притежава­ше страховит удар - много особен, защото топката променяше посоката си в края на полета."

Нашите обаче взимат ре­ванш от Португалия още в следващия цикъл евроквалификации, като финишират първи в група още с Швеция и Норвегия. Битките между фаворитите са през ноемв­ри 1967-а, като преди първия мач в София „Лъвовете” имат две точки повече.

"Помня, че бяхме на лагер в базата на ЦСКА преди дву­боя. Закараха ни с рейс на стадиона час и половина

преди мача, а трибуните ве­че бяха пълни. Имаше сигур­но 70 000 и скандираха "Побе­да, победа". Настръхнах! -разказва Жечев. - Бяхме пре­делно амбицирани. Динко им вкара страхотен гол и така се класирахме за четвъртфи­налите, където Италия ни отстрани. Мачът бе кървав. След него Жозе Торес заяви, че все едно е бил на войната във Виетнам, и беше прав". Ответният мач в Лисабон е без значение и завършва 0:0.

Португалия така и не се класира за еврофинали с Еузе­био. За пръв път това се случва едва през 1984-а. До 1986-а няма и друго участие на Мондиал след 1966-а. Пос­ледният опит на поколение­то на Еузебио е за ФРГ 1974, а мачът с България е лебедо­вата му песен в националния отбор. Ha 2 май нашите би­ят Португалия с 2:1 пред над 50 000 на "Васил Левски" (голове на Бонев и Денев; Не-не), а на 13 октомври двете страни завършват. 2:2 в Ли­сабон. Еузебио е сменен още в 28-ата минута заради травма, а нашите водят с 2:1 до 89-ата с два гола на Бонев, преди Куарешма да изравни.

На клубно ниво обаче Еузе­био никога не е губил от бъл­гарски тим, а се среша с три - Левски, Спартак (Пд) и ЦСКА. Мачовете със „сините” в де­бютното им участие за КЕШ през късната есен на 1965-а още се помнят от старите фенове. Това е сблъсъкът между Гунди и Еу­зебио. В София мачът завъ­ршва 2:2, като Гунди откри­ва, Симеон Николов вкара за 2:1, но Еузебио неизменно из­равнява.

"Може би от този мач имам най-ярък спомен разказва Иван Вуцов. - Вторият гол, който ни вкара, бе уникален. Отиде към тъчлинията, но после изведнъж така драсна, залъга ни и ни направи на... После с тежък шут прати топката неспасяемо. Еузебио просто бе от малкото играчи, които мо­жеха всичко."

На реванша Гунди вкарва 2, Еузебио - 1, но Бенфика бие с 3:2 и продължава напред. Точни са още Жозе Торес и Колуна. След мача Еузебио сипе похвали към Георги Аспа­рухов, дори зая­вява, че би бил щастлив, ако двамата играят рамо до рамо в Бенфика. Черна­та пантера е един от първи­те, които пра­щат съболезнователна телегра­ма до федерация­та ни и Левски след смъртта на Гунди.

През есента на 1966-а Еузебио отново е в Бълга­рия, но този път Бенфика играе със Спартак (Пд). Разписва се и под тепетата, и на "Луш", а орлите продължа­ват напред (1:1, 3:0) към ос­минафиналите на Купата на панаирните градове.
Пет години по-късно Бенфика елиминира и ЦСКА в тур­нира за КЕШ, макар черве­ните да опазват Еузебио. На "Луш" Димитър Пенев изпъква с навременни на­меси, до почивката игра­та е равностойна. След паузата Бенфика упражня­ва тотален натиск, пред вратата на Филипов настъпва истински ад. Родригес открива след мощен шут, отбил се в гре­дата, Жорже удвоява с глава, но в края Петър Же­ков запазва живи надежди­те за реванша. Мачът в София обаче завършва 0:0, след като Жеков не играе поради контузия. Въпреки това на два пъти порту­галците чистят от голлинията. Еузебио пък улучва страничния стълб, посто­янно тормози отбраната, но двете нули така и не са променени.