1. Novsport
  2. Коментар
  3. Футболът носи много повече пари от олимпиадата

Футболът носи много повече пари от олимпиадата

Цар футбол носи огромни приходи, а Шампионска лига е мечтаното място за реклама на всяка компания

Футболът носи много повече пари от олимпиадата
Олимпиадата може и да е най-голямото състе­зание за милиони спор­тисти по света, но за корпоративните спонсори постигнатото на игри­те в Лондон е нищо в сравнение с продължаващата доминация на футбола. Дори от „Адидас", №2 в производство­то на спортна екипировка след „Найк", признават, че възвращаемостта на инвестициите в олим­пиадата не могат да се сравняват с печалбите от Цар футбол.
 
Герман­ската компания беше официален партньор на лондонските олимпийски игри, след като подписа сделка за 100 млн. паунда. В замяна облече 80 000 доброволци и около 3000 спортисти. Зара­ди масираната реклама продажбите скочиха три пъти в сравнение с игрите през 2008-а в Пекин, а продажбите през първата половина на 2012 г. във Великобритания се увеличиха с 24 на сто. И въпреки това от „Ад­идас" твърдят, че инвес­тициите във футбола са в пъти по-успешни.
 
Герман­ците наливат пари в двете най-големи международ­ни състезания - в светов­ното и в европейското първенство. Тази година компанията подкрепяше еврошампионата заедно с гигантите „Макдоналдс" и „Континентал", а логото им стигна до милиарди зрители по планетата и до всички фенове по стадионите в Полша и Украйна.
 
- Едно състезание по футбол има безспорен положителен ефект върху продажбите, защото продаваме милиони топки - каза пресшефът на „Адидас" Ян Рунау. - феновете купуват и фланелките на отборите.
 
Равносметката показ­ва, че преди и по време на турнира са продадени седем милиона топки Танго 12 и един милион фланелки на национал­ния отбор на Германия. За 2012 г. компанията предвижда постъпления от футбола в цял свят в размер на над 1,6 мили­арда евро, което е с 23 на сто повече в сравнение с 2008 г. когато беше последно­то европейско първен­ство.
 
- Ефектът от рекламата на олимпиадата не е толкова голям, защото пове­чето спортове не са ко­мерсиални - продължава Рунау. - Ясно е, че никой няма да купи фланелка заради шампионската титла на състезател по маратон.
 
Между 2009-а и 2012 г. Международният олим­пийски комитет генерира приходи между 85-90 млн. долара от всеки кор­поративен партньор. Ор­ганизаторите на олимпи­адата в Лондон събраха допълнителни средства от спонсори. Показате­лите на ФИФА обаче са доста по-добри. През 2005-а тя взе от „Адидас" за една сделка 351 млн, долара а контрактът важи до световното през 2014 г. в Бразилия. Германците, които са един от шест­те основни партньори на световната футболна централа, трябва да дос­тавят топки и облекла за съдиите за всеки мач.
Освен от изключител­ните си партньори всяко световно прибира пари и от осем глобални спонсо­ри, като според „Делойт" между 2010-а и 2014 г. ще касира над 1,2 млрд. до­лара. А сумата става още по-голяма благодарение на клубовете и техните турнири.
 
Причината за огромна­та пропаст между олим­пиадата и футбола е в ма­щабите и цената на спонсорството. Олимпийците разчитаха на помощта на над 50 фирми, което не позволява ефективна реклама. ФИФА работи с около 20 компании и има много по-прецизна селекция. А по-голямата видимост на фирмите води до по-голяма разпознаваемост на марките им и до no-големи печал­би в дългосрочен план. И никой не се съмнява в значението на спонсорските сделки \ в спорта също има икономическа криза а задлъжнялостта на пазарите на Запада води до свито потребление. Икономическият растеж в развиващите се дър­жави като Китай също се забавя.
 
- Западна Европа за­тяга коланите, а кошни­цата с потребителски стоки се смалява - казва Роб Уокър от Euromonitor International. - Голяма част от пазара на спорт­ни стоки е в ничията земя между добре известните марки и лукса.
 
Всяко международно състезание, подпомогна­то от известни компании, води до скок в продажбите и променя крайния резултат. Двете най-из­вестни марки - „Найк" и „Адидас", отделят много пари, за да компенсират свитите продажби в Евро­па. Стратегиите им обаче са различни. Германците спонсорират състезания, а американците предпо­читат контрактите с от­бори и индивидуални до­говори с футболисти като Кристиано Роналдо.
 
Шампионската лига на УЕфА например е №1 в маркетинговите амби­ции на холандската бира „Хайнекен". Компанията спонсорира турнира от 1994-а, като започна с реклама на „Амстел", а от 2005 г. представя „Хайнекен".
 
- Ако попитате хората по света кой е спонсо­рът на Шампионската лига, 52 процента от любителите на пивото ще ви кажат „Хайнекен" - твърди маркетингови­ят директор на компанията Ерик Туит. - За разлика от междуна­родните турнири, които са в един месец на всеки две години, ШЛ про­дължава девет месеца, като дава възможност за продължителна реклама пред зрителите в целия свят.
 

Конкуренцията между спонсорите за тези състе­зания е жестока. Хората обичат да гледат спорт, а футболът е зареден с емоции и с престиж. Което е мечта за ре­кламния отдел на всяка компания. 

Росица Стойкова, "7 дни спорт"

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година