2. Коментар
  3. Литекс загуби след 29 мача (обзор след 26-ия кръг)

Литекс загуби след 29 мача (обзор след 26-ия кръг)

Дембеле прекъсна шестата най-дълга вратарска серия без гол в историята на "А" група

* След повече от година Литекс падна отново в първенството и поредицата на тима от шампионатни мачове без загуба спря на 29. За последно оранжевите не успяха да вземат точки на 21 април 2010 г. отново в София, но срещу ЦСКА (0:1). 26-ият кръг на настоящия сезон бе фатален за амбициите им да завършат без загуба първенство от 30 кръга - нещо, което се е удавало единствено на ЦСКА през 2007/08 г. Само ЦСКА и Левски имат по-дълги серии без загуба в А група. Рекордът е на червените - 36 мача от 20 март 1988 г. (1:0 над Етър) до поражението с 0:1 от Ботев в Пловдив на 6 май 1989 г. (25 победи и 11 равенства при
голова разлика 101-27). От 2:0 над Черноморец на 25 април 2010 г. лов-чанлии регистрираха 24 победи и 5 ремита с голова разлика 60-11, преди да паднат на "Георги Аспарухов" с 0:2.

* Синята поредица от 30 мача датира от 13 май 2000 г. (1:0 над ЦСКА) до 1:2 от Велбьжд Кн на 27 май 2001 г. - 27 победи и 3 равенства, голова разлика 70-13. Първия рекорд за последователни двубои без загуба от основаването на А група през 1948 г. постави именно Левски. Сините завършиха първия сезон - 1948/49 г. с 15 победи и 3 ремита, а през есента на 1949 г. в началото на следващия нанизаха още две победи, преди първенството да бъде прекратено заради реорганизация. След това тимът продължи да реди срещи без загуби - 9 (6 победи и 3 равенства), като серията на непобедимост набъбна на 29 мача (или 27, ако не броим анулираните резултати от първите два кръга на спрения шампионат) преди засечката - 3:4 от Спартак във Варна на 14 май 1950 г.

* Първият тим освен двата гранда, достигнал до 25 поредни мача без загуба в историята на А група, е несъществуващият вече Спартак Сф -15 победи и 10 ремита, голова разлика 31-8 от 23 март 1951 г. (1:0 срещу Торпедо Рс) до 0:1 от Локо Сф на 6 април 1952 г.

* Голмайстор №1 на сезона Гара Дембеле, който единствен в първенството вкара два пъти топката във вратата на ловчанлии, спря и серията на Винисиус Баривиейра без допуснат гол. Бразилецът не видя топката в мрежата си от 16-ата минута на срещата с Пирин от 18-ия кръг (гол на Антон Карачанаков) до 75-ата минута на дербито на 26-ия кръг с Левски -общо 780 минути. С това бе изравнена шестата най-дълга серия в историята на А група - на Пламен Николов (Левски) от сезон 1994/95 г. Рекордът от 1202 минути е на Стоян Йорданов (ЦСКА) от 1970/71 г.

* След едногодишно отсъствие в А група се завърна един от 24-мата чуждестранни футболисти с поне 100 мача във вътрешния ни шампионат. Хърватинът Ваня Дзаферович отново облече екипа на Берое, за който има 65 мача, още 43 записа с фланелката на Локо Сф.