1. Novsport
  2. Коментар
  3. Всички обичат Хърватска

Всички обичат Хърватска

Купонът тепърва започва

Всички обичат Хърватска

 Груповата фаза на Евро 2016 донесе 69 гола, средно по един на 47 минути, скандали, невероятни изпълнения, кошмарни грешки и арогантни изявления. Нито един тим не спечели всичките си мачове, а само един загуби и трите - турнирът се оказа по-изравнен от очакваното. След 36 от 51-те мача обаче надпреварата едва сега започва, но вече имаме представа кой на какво е способен.

Ако има отбор, който очарова Европа - и то въпреки най-глупавите фенове в света - това е Хърватска. С треньор, който има дълга номадска кариера и почти никакви сериозни успехи, шахматистите матираха европейския шампион с резервите си, не дадоха шанс на Турция и само пожалиха Чехия. Тази генерация има всички сили да подобри третото място от Мондиал 1998, особено в поток без нито един досегашен шампион. Модрич, Ракитич и най-вече Перишич изглеждат във формата на живота си, а драмата на Сърна ги сплоти още повече.
 
Уелс няма такъв капацитет, но с Гарет Бейл и Арън Рамзи скромният тим на Крие Коулман излезе първи от групата и дори получи за награда осминафинал със Северна Ирландия. За наследниците на Джон Чарлз повторение на четвъртфинала от Мондиал'58 е напълно реално.
Франция си остава фаворит на букмейкърите за титлата, макар да страда доста в една от най-лесните групи. Защитата им - най-голямата грижа на Дешан - досега обаче не е тествана, а победите дойдоха след индивидуални проблясъци най-вече на новия любимец на нацията Димитри Пайе. Ако мачовете свършваха в 89-ата минута, французите щяха да са с три равенства. С Ейре и евентуално Англия петлите имат реални шансове за полуфинал, там ги чака челен сблъсък с Германия, Италия или Испания.
 
Немската машина обаче не върви на пълни обороти, това не е великият Бундестим от бразилския мондиал. Смяната на поколенията вече тече, което се отразява най-вече на липсата на ефективност в атака при яловите Гьотце и Гомес и каръка Мюлер. Все пак маншафтът не бива да бъде отписван никога преди съдията да свири края, а и дотук тимът на Льов контролираше всички мачове. Страховете на Германия от среща с Италия могат да се осъществят още на четвъртфиналите, а скуадрата надмина очакванията дотук. Или поне в първите два мача. Тръгнали с етикета "най-слаб италиански тим от 50 години", адзурите впечатляващо приземиха прехвалените белгийци на старта. В икономичен стил излъгаха Швеция, после не се напрягаха срещу Ейре.

Статистиката сочи, че само ултрадефанзивните Исландия и Северна Ирландия са отправили по-малко удари кьм противниковата врата. Наградата за Конте и компания е възможност за реванш срещу Испания още на осминафинала, тъй като Ла фурия не фучи както преди 4 години. Като изключим Дон Андрес де ла Манча и ефективния Мората, останалите испански звезди не блестят, а ключови фигури като Де Хеа, Пике и Серхио Рамос изглеждат разконцентрирани и уморени. Хърватите показаха, че вече не са непобедими - краят на една велика епоха очевидно настъпва.
 
Царете на драмата - англичаните, излязоха от групата без загуба, но само с една победа, дошла в 90-ата минута. Младоците на Ходжсън обаче трудно се справят с подсилена защита, Рууни играе на непривичен пост и често се чувства като пате в кълчища, Хари Кейн е далеч от най-добрата си форма, а Джо Харт е способен не само да псува в ефир, а и да прави елементарни грешки.
 
Разкрити от италианците, че още далеч не са отбор, а сбор от прекрасни индивидуалности, белгийците всъщност извадиха късмет да отидат в лесния поток. Облечен за пореден път като сервитьор от "Балкантурист", Марк Вилмотс изглежда неспособен да извади най-доброто от таланти като Азар, Лукаку, Де Брюин.
 
Има няколко тима, в които една звезда засенчва останалите, но нито Бейл в Уелс, нито Златан в Швеция доминират толкова, колкото Роналдо в Португалия. И когато той няма ден, както бе в първите два мача, за отбора на Сантош става страшно. Три поредни равенства и на три пъти изоставане срещу Унгария в най-лесната група поне на хартия не говори добре за шансовете на Португалия да извърви най-накрая пътя до титлата. Дори в по-слабия поток. Всеки друг осминафиналист спечели поне по веднъж.

Освен хърватите има и други всеобщи любимци. Най-малката страна на турнира - с население почти колкото Бургас, Исландия, е най-популярната в момента благодарение на себераздаването на играчите, сърцераздирателните си тв коментатори и факта, че истински мразят арогантния Роналдо, определил ги като хора с "малък манталитет". С пет точки при дебюта си осминафиналът срещу Англия обещава да е истинският тест за тях. Три тупалки от далеч - две от тях след рикошети - предизвикаха позабравена футболна истерия в Унгария. Тотално отписвани преди турнира, маджарите играят вдъхновено и дисциплинирано, а Балаш Джуджак ни кара да съжаляваме, че прахоса кариерата си по Русия и Турция. Със сигурност ще създадат проблеми на Белгия.
 
"Моля ви, не ме отвеждайте у дома
Не ми се ходи на работа
Искам да остана тук
и да изпия Всичката бира на света"
 
Този рефрен с мелодията на Били Рей Сайръс ни кара да припяваме с ирландските фенове от двете държави в лятната жега. Ейре най-после излезе от групата на еврофинали от трети опит, при това от "групата на смъртта", макар и с благоволението на Конте. Духът и настроението на зелените от този остров обаче заразяват, у тях страстта към футбола изглежда в най-непокварен вид, връщайки ни към отминала романтика.

Северноирландците показват още по-оскъдни футболни достойнства, но си заслужиха място в историята благодарение на отчайващо слабата Украйна и подвизите на Майкъл Макгавърн срещу Бундестима.

Поляците свършиха работата си тихомълком, без фойерверки. Още чакаме първия гол на Роберт Левандовски, но защитата на дружината не пусна гол и в трите мача, което е окуражаващо. Докъде ще стигне най-добрата полска генерация от 80-те насам засега изглежда загадка. Утре ги чакат швейцарците, които също действаха прагматично, но в мачовете им е доста скучно - вкараха два гола след корнери, допуснаха един от дузпа, спукаха топката срещу Франция и останаха без фланелките на "Пума".

Ако Марек Хамшик има вдъхновение, Словакия също може да ядоса всеки, дори фаворитите. Германците обаче имат едно наум от майската контрола под дъжда в Аугсбург.
 
Тук имат доста кандидати да носят палмата на разочарованията. Румънците ставаха по-слаби от мач на мач, а Йорданеску така u не уцели състава. Руснаците пак се провалиха, този път на и извън терена. Голът на Василий Березуцки не може да измие срама, оставен от Шпригин и компания по улиците на Марсилия. Само Украйна игра по-зле на Евро 2016, като загуби и трите си мача, дори не вкара гол. Те също вървяха надолу, а Ярмоленко и Коноплянка така и не влязоха в турнира. Останалите напускащи поне изиграха един силен мач (Албания, Турция) или отделни отрязъци (Чехия, Австрия, Швеция).
 
Фаворит за Играч на турнира на букмейкърите е Пайе (4,50), макар по всеобщо мнение Гарет Бейл и Иван Перишич да са №1 на груповата фаза. Модрич, Ракитич, Буфон, Хамшик, Кроос, Иниеста, Криховяк, Уокър, Нойер и Рамзи също потвърдиха класата си. Има и няколко нови имена на голямата сцена, доскоро непознати - Емре Мор, Макгавърн, Хулахан, Кимих, Клайнхайслер, Айети, Богдан Станку. Много повече пък се очакваше от Левандовски, Алаба, Мюлер, Шакири, Кейн, Ибрахимович, Де Брюин, Гьотце, Ярмоленко, Стърлинг.

Между средно и добро, понякога откровено слабо - това е нивото на съдиите, чиито грешки дори и УЕФА няма как да цензурира при модерните технологии. Сергей Карасьов (Румъния - Швейцария), Бъорн Кайперс (Испания - Хърватска), Клеман Тюрпен (Австрия - Унгария) са такива буквалисти, че се усъмняваш в здравия им разум.
 
Дори чернодрешковците обаче едва ли ще развалят празника, който тепърва започва с директните елиминации. Както пеят ирландците, "моля ви, не ме отвеждайте у дома". Купонът тепърва започва.

Захари Неделчев, Тема Спорт
Където е Стоилов, там е футболното шоу

В Измир футболните празници не стихват, откакто българският треньор пое Гьозтепе

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача