1. Novsport
  2. Коментар
  3. Втора година с една тенденция

Втора година с една тенденция

Българското първенство произвежда константни събития

Втора година с една тенденция

Драмите и  емоциите от последния кръг на редовния сезон отминаха и е време за трезв и обективен анализ. А това, което се наблюдава от две години насам при този формат на първенството, е, че българският футбол влиза в една консервативна обвивка, при която резки промени няма как да настъпят. И това е тенденция, която почти сигурно ще властва 6 следващите 10 години, поне това е обозримото бъдеще, което подлежи на разчитане отсега.

 

Напрегната, тежка, непредсказуема и не знам каква още бе битката в редовния сезон. Накрая обаче конструкцията напомня до голяма степен на това, което се случи миналата година по същото време.

 

Няма кой знае какви резки промени

 

В настоящата елитна шестица виждаме повторение на 67 процента от миналогодишния състав. И то на първите четири - Лудогорец, ЦСКА, Литекс и Ботев. Петият, шестият и седмият отпътуваха този път кьм втората половина. И бяха заместени от два нови члена на престижната компания. Наблюдаваме пълен дублаж в битката I на изпадащите, и тогава, и сега обречените са тези, чието присъствие в групата на майсторите бе белязано с мимолетност. Почти същата е точковата структура на крайното класиране в редовния сезон спрямо това, което се получи в първата година на експеримента. Тогава с лек аванс напред бяха Лудого-рец и Литекс, сега ЦСКА играе ролята на основния конкурент. Както преди година ги следват три-четири отбора в комплект на малка разлика. Малкото разнообразие през този редовен сезон, дойде от интригата в последния кръг за последното свободно място в елитния поток. Общо взето обаче, нещата са си стандартни и кой знае какви изненади няма. По отбори те изглеждат по следния начин.

 

Втора поредна година няма кой сериозно да застраши абсолютния монопол на Лудогорец. Обективно всички отбори живуркат в нашия футбол като фон на величието и мощта на разградския колос и неговия Крал Слънце. Една доста неблаговидна, а на моменти откровено жалка позиция. На този етап главно поради финансови съображения, няма клуб, който сериозно да разклати Лудогорец. При тази нелепа и обезглавена конкуренция трикратните шампиони сами създават съспенса първенството. Но той, както се видя на стадион "Овча купел", е трагикомичен и е в жанра гротеска. Нещата вече стават очевидни за все по-широк кръг хора.

 

Берое и Литекс притежават някаква относителна стабилност, която стига претенциите им да спрат в призовите места и квотите за Лига Европа. В сегашното си състояние следващото им участие в турнирите ще завърши отново бързо. Четвъртият отбор, който дублира миналогодишното си попадане в елитния поток, е Ботев. И тук не бива да се търси голяма изненада, макар и отписани, канарчетата запазиха не малка част от достойнствата си. Приказките за финансов колапс бяха повече като застраховка при евентуално оставане в долната половина на таблицата. Няма да е никаква изненада, ако Ботев при това съотношение на силите стигне отново до четвъртото място в окончателното подреждане и играе за трета поредна година в Европа.

 

Локомотив София е отборът с най-голям прогрес. През миналата година бяха най-близко до изпадащите, сега са най-близо до двата водача. И стигаме до ЦСКА, отбора, който създаде интригата и произведе драмата през последните 6 месеца. Защото само армейците дръзнаха да скочат срещу пълния монопол. Естествено, цялата работа бе като в поговорката на гол тумбак  чифте пищови, но все пак трябва да им се отдаде дължимото.

 

Изпадащите на практика са шест, а не два, както ще бъде накрая. По силата на този злочест регламент за Левски, Черно море, Славия и Локомотив Пловдив изпадането се състоя на 14 март. Те отиват да играят в някакъв турнир, чиято цел не е съвсем ясна. Левски бе шести в края на миналия редовен сезон, сега слезе едно място надолу. Това не е някакъв убийствен спад и странно защо толкова много всички се изненадват. Черно море не успя да компенсира лошия си старт в първенството, иначе с Кольо Спасов спокойно можеха отново да попаднат в първите шест. Страданията на Славия продължават с пълна сила, засега най-старият ни клуб е абониран твърдо максимум за едно или две места над чертата на изпадащите. А потенциалът им е много повече. При лошия Коко Локомотив Пловдив се добра миналата пролет до елитния поток, сега по цялото протежение на редовния сезон такава опция не съществуваше. И стигаме до изначално обречените новаци Марек и Хасково, които си влязоха в ролята още от самото начало. Всъщност тяхното присъствие е най-сериозната индикация за устойчивите тенденции в българския футбол. А те очертават следната картина - забравете за Враца, Търново, Добрич, Сливен, Благоевград, Плевен, Перник, Русе, Шумен... Тези центрове на футбола ни приключиха безвъзвратно.

 

Накъде ще тръгнат нещата в следващите 2 месеца? През миналата година в шампионската група Лудогорец контролираше нещата от първия go nocледния момент, накрая бе с 12 точки пред преминалия една позиция нагоре ЦСКА. Малко тягостна картинка ни очаква в следващите два месеца, когато отново ще трябва да отдаваме дължимото на доминанта в българския футбол. Покрай голямата радост от четвъртия поред зелен успех обаче трябва да си отговорим на простичкото питане - накъде отива българският футбол. Не го ли задушава прекалено силно този непробиваем разградски монопол. Който тепърва ще се разгръща и както бе написано преди време, може и рекордът на ЦДНА да отиде в миналото.

 

Предстои и някакво смехотворно боричкане за сребърните медали, които отдавна са лишени от белезите на престиж. За ЦСКА и Литекс, които са свикнали да стават шампиони, те са лишени от всякакъв смисъл. И при това положение май най-добре е истински да им се зарадват в Стара Загора. Но в боричкането по-напред могат да изскочат Ботев и Локомотив София. А може и да последват съдбата на Черно море и Локомотив Пловдив от миналата година и да загубят всичко, което може да се загуби.

 

Ясно е отсега къде ще купонясва Боби Михайлов - с ортака Кирил Домусчиев в гнездото на орлите. Ако трябва да се изразим в стила на жълтите медии -с маркови питиета и отбрани мезета! Няма да е толкова красиво като на островите по новогодишните празници, но присъствието пък е задължително. Празникът обаче ще е с размерите на погребение за българското футболно първенство, което преди години бе едно от най-важните и вълнуващи, при това целогодишни събития в страната. Това, което имаме сега, са някакви жалки отломки. И бъдещето е нарисувано - 9 или 11 вегетиращи клуба, които правят мизансцен на единствения, неповторим и недосегаем голям победител. А най-абсурдното е, че по своя състав този отбор дори не е български. Но нали и големите молове, и големите хипермаркети, и дори електроразяредели-телите не са български. Така че нищо ново под слънцето. След всичко останало в държавата и футболът трябваше да измине познатия път. И какво ти значат някакви си традиции, сантименти и носталгия!

 

Жаклин Михайлов, "Тема спорт"

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година