2. Коментар
  3. Загубите от Барса не бива да вземат връх в Реал

Загубите от Барса не бива да вземат връх в Реал

„Белия балет” все още е в добра позиция за успех в първенството и Шампионската лига

Неочаквано дойде новината, или пък слухът, че Жозе Мауриньо няма да е треньор на Реал Мадрид през следващия сезон. Заговори се за скандал между испанци и португалци в състава и за това, че играчите вече са загубили доверие в своя предводител. Диалогът между Серхио Рамос и Специалния на първата тренировка след загубата от Барселона за Купата миналата седмица обиколи всички медии по света. Репликите, които двамата са си разменили говорят за известно напрежение в отбора, но това е нормално след загуба от вечния съперник. Все пак всички са били изнервени след поражението. Това обаче не е реална причина да се прави от мухата слон. Пък и Рамос си бе титуляр в мача срещу Атлетик Билбао от изминалия кръг в Ла Лига. Освен това за Специалния се говори, че винаги създава една приятелска атмосфера в съблекалнята на отборите, които води. Защо точно сега да е изгубил контрол над подопечените си?

Загубата от Барселона? Ами в интерес на истината Реал игра много по-разумно в сравнение с предишните два мача срещу каталунците...или поне така беше през първото полувреме. През тези първи 45 минути „кралския клуб” се представи на ниво в защита, а халфовата линия бе доста близо до отбраната и също помагаше да се неутрализират опитите на „блаугранас” да вкарат. Кристиано Роналдо също помагаше в дефанзивен план и скоростта му бе използвана добре, за да създава трудности за Алвеш по фланга. Барселона наистина доминираше и през тази първа част, но за 45 минути Реал се държа повече от прилично и изглеждаше, че има реален шанс да победи. Уви, през второто полувреме изравнителният гол на Пуйол срина психологически домакините и започна едно накъсване на играта, което отне от зрелището на двубоя. Върху този момент Специалния трябва да работи. Не може след първия гол на Барселона в мача Реал, образно казано, „да сваля гащите”. От тази гледна точка реваншът на „Камп Ноу” ще е повече от любопитен, където „блаугранас” ще опитат да разбият своите гости от столицата и рано-рано ще търсят попадение.

Сега Мауриньо трябва да потуши напрежението у „белия балет”, колкото и голямо да е то. Няма причина за скандали – Реал е на 5 точки пред Барселона в първенството, има наглед по-лесна програма и към момента е с по-големи шансове да спечели титлата. При каталунците има някакво отпускане при гостуванията на по-малките отбори, докато Реал печели подобни мачове. Мадридчани нямат проблем да си вземат по-завързаните мачове срещу отбори, различни от Барса. Гостуванията на Реал Сосиедад, Валенсия и Майорка бяха спечелени с характер – трудно, но с търпение и шампионско поведение. От своя страна при гостуванията си в Сан Себастиан и Валенсия „блаугранас” постигнаха едва 2 точки.

В Шампионската лига е ясно, че испанските грандове са доста пред останалите и ако жребият не ги сблъска на полуфинал, както през миналия сезон, то е много вероятно те да спорят за трофея на финала в Мюнхен през май. В една среща Специалния може да излъже Барселона, а и вече е елиминирал каталунския тим в турнира с Интер през 2010-а. А в двата мача от полуфиналната фаза миналия сезон Реал не игра никак зле. В първия мач Пепе получи червен картон след леко преиграване на Алвеш в ситуацията. До онзи момент резултатът бе 0:0 на „Бернабеу”.

И все пак реваншът за Купата в Барселона не е никак маловажен. На Реал е необходимо да се представи добре. Почти сигурно е, че „белия балет” ще сдаде трофея, но едно стабилно представяне на „Камп Ноу” срещу една силна Барса може да помогне на отбора отново да повярва, че не е невъзможно каталунците да бъдат спрени. А и до следващия мач между двата колоса на съвременния европейски футбол има още доста време, за да може Специалния най-после да измисли специален ход, с който да срази Барселона.