1. Novsport
  2. Коментар
  3. Залозите не доказват уговорки в тениса

Залозите не доказват уговорки в тениса

Тенисистът може да загуби дори нарочно и това да няма никаква връзка със залозите

Залозите не доказват уговорки в тениса

Часове преди началото на Откритото първенство на Австралия BuzzFeedHto3 и Би Би Си публикуваха съвместно разследване, което хвърли съмнения, че част От професионалистите в мъжкия тенис манипулират изхода на мачовете. Разследването изхожда от факта, че за някои мачове са постъпили повече от обичайните залози за определено събитие. Беше изказано предположението, че някои играчи са губили нарочно геймове, сетове или мачове, за да осигурят на себе си или на друго лице печалби от залози. Шефовете на тениса спешно се събраха в Мелбърн и се заканиха да разследват всички разкрития. Въпросните разкрития обаче са прекалено спорни, за да бъдат приети за реални доказателства. Данните наистина повдигат въпроси, но отговорите могат да бъдат най-различни и не е задължително да са свързани със залози.

Разследващият на BuzzFeed-Нюз Джон Темплън е прекарал повече от година в проучване на 26 000 мача. Той е преценил, че 15 тенисисти са претърпели загуби при особени обстоятелства - подозрително високи залози. Смята се, че манипулирани мачове има и в женския тенис, но разследването не се занимава с тях. Разследвашите отказаха да назоват имената на 15-имата заподозрени заради липса на доказателства, но анонимна версия на доклада изтече в Туитър и лондонският комарджия Йън Доруорд u анализаторът на данни Крие Бол от Утрехт я публикуваха, като обвиниха BuzzFeed, че са я направили достъпна за разсекретяване. Доруорд разглежда подробно мачовете, на които се основава разследването, и смята, че в тях няма никакви причини за подозрения в манипулиране.

Всъщност разминаването на предварителните данни и събитията на корта изобщо не означава, че даден тенис мач е нагласен. Един играч може да загуби по причини събсем различни от залозите. При това е напълно възможно в-същото време много хора да заложат на това събитие срещу голям коефициент.

Тенисистът може да загуби дори нарочно и това да няма никаква връзка със залозите. Това се случва нерядко, когато даден играч иска просто да се появи на определен турнир, за да вземе хонорар за участие. Той може да загуби първия си мач и да отиде на друг турнир, където да вземе друг хонорар. Друга възможна причина е играчът да иска да си почине преди по-голям турнир.

Именно в това беше обвинен Новак Джокович от италианския „Тутоспорт". Става въпрос за загубата от фабрис Санторо в първия кръг на парижкия Мастърс през 2007 г. Тогава Джокович каза, че не се чувствал добре. „Няма никакви доказателства, никакви факти, които да подкрепят тази версия. Просто не е вярно", заяви той сега, след като чу обвиненията.

Той има причина да отрича, тъй като умишлената загуба в тениса се наказва с глоба. Но все пак провинение като неговото (ако наистина е такова) е много по-леко от манипулиране на крайния изход заради хазартни цели.

Но един играч може да загуби неумишлено и въпреки това много комарджии да заложат против него. Ако някоя голяма звезда не е в най-добрата си форма, ако е болен или контузен, неговият тренъор, приятелка, близки или приятели може да издадат вътрешна информация, която да стигне до амбициозни комарджии. Източникът може дори да не е вътрешен човек, а фен, който на тренировка да чуе разговор между тенисиста и треньора или пък да стане свидетел как играчът получава травма. Той би могъл да заложи, преди новината да се разчуе и коефициентите да бъдат коригирани.

Друга възможна причина е грешка в преценката на букмейкъра. Статистически анализ показва, че всеки седми букмейкър предлага коефициенти, които са много различни от тези на останалите шест и впоследствие се налага да бъдат коригирани с голям процент. Това често се случва, когато постъпят големи залози в полза на играча, предварително обявен за аутсайдер. В такъв случай стремежът на букмейкъра е да минимизира загубите от неточната си преценка при първоначалните коефициенти.

Големи залози срещу някой играч може да означават, че хората са наясно, че той ще загуби. Но причината за това не е задължително да е уговорка. Букмейкърите често използват алгоритъм, който да определи коефициентите. Колкото и да е сложен алгоритъмът, той може да не вземе предвид някои фактори като контузии, неудобен стил на игра или влияние на настилката върху играта на двамата съперници. Колкото по-неизвестни са играчите, толкова по-вероятно е букмейкърите да сбъркат при предварителните коефициенти.

Някои професионални комарджии твърдят, че се концентрират върху подробното изследване на събития от миманса на спорта като колежански дивизии или нискоразредни турнири, където могат да увеличат шансовете си срещу по-неинформиран букмейкър. Те често се свързват помежду си, за да обменят наблюдения върху възможни изходи от маргинални събития с големи коефициенти. Така се раждат цели синдикати, в които сериозни комарджии залагат огромни суми на мачове от малки турнири с участието на неизвестни играчи.

Разследването на BuzzFeed включва 39 тенисисти, които са загубили поне 11 мача при подозрителни обстоятелства. Въпросните 15 души пък са загубили особено голям процент от мачовете при голям коефициент за победа на противника.

Но за това може да има обяснения, различни от манипулациите. Някои играчи са по-трудни за букмейкърите. В мачовете им би могло да се получават повече изненади просто защото играят непостоянно. Възможно е да се завръщат рт контузия и да не са играли достатъчно мачове. Нерядко се случва някой тенисист да прави бърз възход в ранглистата и за момент да заеме доста по-предно място, което да не дава ясна представа за истинската му класа. Комарджиите могат да отчетат това, но не и букмейкърският алгоритъм.

Друга причина да излизат големи коефициенти е упоритостта на някои букмейкъри. Разследването сочи, че част от бетинг компаниите не се влияят толкова от пазара и не са склонни да адаптират коефициентите с оглед на постъпващите залози. Техният стремеж да държат на първоначалната си прогноза често води дотам, че много от залозите падат върху високия коефициент, но от това той не става по-нисък, каквато е обичайната практика на повечето букмейкъри. Когато такъв коефициент се превърне в печеливш, методите на разследването автоматично го причисляват към подозрителните случаи.

Разбира се, с всичко това не искаме да кажем, че въпросните 15 тенисисти със сигурност не са участвали в нагласени мачове. Твърдим само, че данните, които BuzzFeed и Би Би Си изнасят, не са необорими доказателства.

„Да намериш истински доказателства за уговаряне на мачове е изключително трудно нещо", смята Доруорд. Как тогава може да се докаже това? Една от възможностите е с ви-деодоказателства. Бившият тенисист Даниел Къолерер беше изхвърлен до живот от спорта по обвинение в манипулиране на резултати, което отрича. Пред Би Би Си той твърди, че един играч много лесно може да нагласи мач, без да бъде забелязан.

Но при многократен преглед на видеозапис от мача могат да бъдат забелязани подробности от поведението му, които издават умишления характер на действията му. Проблемът обаче е, че не всички мачове се снимат за телевизията, а АТР и УТА блокират всякакви опити за неоторизирано снимане и публикуване на видео от мачове с обяснението, че е нарушение на авторското право.

Друг метод за борба с нагласените мачове би могъл да е следенето на телефонни обаждания и текстови съобщения между тенисистите и хората от екипите им. От помощ ще е и информация за движението на средства в банковите им сметки. Журналистите нямат достъп до такава информация, но световните тенис власти имат. С подкрепата на АТП, УТА и организаторите на турнири от Големия шлем бе създаден т. нар. „Отдел за чистота на тениса", който има право да проверява телефонни разговори, банкови сметки и други данни.

„Разчитаме на съдействие и от страна на бетинг индустрията, регулаторите и други страни, за да се сдобием с възможно по-всеобхватна информация за евентуалните манипулации. От 2010-а насам сме установили 18 случая на доказана корупция в различни форми, което нямаше да е възможно без взаимодействието ни с другите институции", твърди говорителят на отдела Марк Харисън.

Може би този отдел наистина успява да улови нарушителите на феърплея, а може би просто вдига много шум. Може въпросните 15 заподозрени да са просто набедени по случайност, а може да са виновни наред с още много свои колеги, които обаче са достатъчно умни, за да не използват телефоните и банковите си сметки и да укриват по-добре следите си. А може и нагласените мачове в тениса да са рядкост, а всичките подозрителни залози да имат друго обяснение. Но опитът от другите спортове ни учи да не се доверяваме прекалено, когато един спорт сам се опитва да поддържа името си чисто. Анализаторите на данни може да твърдят много неща, но би трябвало повече да тежат думите на човек, който е бил в играта и вижда сигурни белези за нередност.

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна