2. Лека атлетика
  3. Абел Кируи защити титлата си в маратона

Абел Кируи защити титлата си в маратона

Той триумфира с време 2 часа, 7 минути и 38 секунди

Абел Кируи от Кения защити световната си титла в маратона, след като стана първи в тази дисциплина и на първенството в корейския град Дегу. Той триумфира с време 2 часа, 7 минути и 38 секунди, но то се оказа недостатъчно да му гарантира място на Олимпийските игри в Лондон догодина.

29-годишният победител изпревари с 2 минути и 28 секунди сънародника си Винсънт Кипруто, като това е най-голямата разлика между шампион и неговия подгласник на световни първенства. Третото място остана за Фейиса Лилеса от Етиопия с време 2:10.32 часа. Първата шестица допълниха още двама кенийци- Дейвид Бармасай и Елиуд Киптануи.

Златото на Кируи е седмо за Кения на това Световно първенство, което пък означава, че това е най-успешният форум за африканската страна, известна с традициите си в дългите бягания. За самият Кируи пък имаше сериозни съмнения, че ще бъде включен в състава за Дегу'2011.

"Наистина това е доказателство, че съм оправдал избора на треньорите. Надявам се, че ще намеря място и в олимпийския отбор, но само хората от щаба могат да го кажат, заяви Кируи след края на бягането днес.

По време на самото състезание той имаше малко проблеми 10 километра преди финала, но след това обясни, че отпускането и свалянето на темпото било част от стратегията.

Класиране в дисциплината маратон (мъже) на Световното първенство по лека атлетика:

1. Абел Кируи (Кения) 2:07.38 часа