2. Лека атлетика
  3. Асафа Пауъл с най-добро постижение в света за годината на 100 метра

Асафа Пауъл с най-добро постижение в света за годината на 100 метра

Теди Тамго (Франция) също с върхов резултат

Бившият световен рекордьор на 100 метра Асафа Пауъл (Ямайка) постави ново най-добро постижение за годината в спринта, по време на турнира по лека атлетика от веригата "Диамантена лига", който се проведе в Лозана (Швейцария).

Пауъл спечели титлата с 9,78 сек, побеждавайки над-доброто постижение до момента през сезона, което бе дело на Тайсън Гай - 9,79, от 4 юни във Флорида.

"Беше фантастично състезание", каза 28-годишният Пауъл.

Олимпийският и световен шампион Юсейн Болт (Ямайка) тази година има 9,91 сек, постигнати на Диамантената лига в Рим в края на месец март.

Два месеца преди началото на световното първенство по лека атлетика в Даеги (Република Корея), Асафа Пауъл заяви, че не мисли за предстоящия сблъсък с Болт.

Втори в Лозана завърши Майкъл Фрейтър (Ямайка) с лично постижение от 9,88 сек, а трети е трикратния европейски шампион в спринта Кристоф Льометр (Франция) с изравнен национален рекорд от 9,95 сек.

Най-добро постижение в света за сезона постигна и Теди Тамго (Франция) в дисциплината троен скок - 17,91 метра, което е и рекорд на турнира.

Световният рекордьор на 800 метра Дейвид Рудиша (Кения) спечели старта в Лозана с 1:44,15 мин.

Двукратната световна шампионка в скока на височина Бланка Влашич(Хърватия) претърпя провал на турнира. Тя завърши шеста с 190 см, а след състезанието се оплака от болки в коляното и глезена.

Победителка стана рускинята Ана Чичерова със 195 см.
Олимпийският и световен шампион на копие Андреас Торкилдсен(Норвегия) спечели първото място с 88,19 метра. За него това бе първо състезание от началото на май, когато получи контузия.