2. Лека атлетика
  3. Атлетическият тим на Европа спечели за първи път Междуконтиненталната купа

Атлетическият тим на Европа спечели за първи път Междуконтиненталната купа

Сборният атлетически тим на Европа спечели за първи път в историята Междуконтиненталната купа

Атлетическият тим на Европа спечели за   първи път Междуконтиненталната купа
Сборният атлетически тим на Европа спечели за първи път в историята Междуконтиненталната купа. По време на финалите в Сплит дамският и мъжки отбор, водени съответно от Силвия Барлак (Хол) и президентът на Българска федерация лека атлетика (БФЛА) Добромир Карамаринов събраха в двата дни на състезанието 429 т. Тимът на Америка остана втори с 419,5 т. Трето място зае Африка с 292 т, а четвърти е отборът на Азия и Пасифика с 286,5 т.

“Това беше прекрасен финал на един успешен сезон за европейската атлетика, коментира от Сплит президентът на БФЛА Добромир Карамаринов. – Атмосферата и организацията на състезанието в Сплит беше страхотна”. Той бе поканен на почетната стълбичка при награждаването на отбора на Европа за първото място.Повод за радост в последния състезателен ден имаше и сребърната медалистка от Евро 2010 на 400 м с препятствия Ваня Стамболова.

Ден след като зае трето място в Сплит на 400 м с препятствия и спечели за това 10 000 долара от общия награден фонд на състезанието от 3 млн. долара, тя влезе и в разпределението на парите за щафетата 4 х 400 м. Благодарение на силните позиции на президента на БФЛА в Европейската атлетическа асоциация Стамболова бе включена като резерва в щафетата на Европа за Сплит независимо, че няма призово класиране в тази дисциплина от Евро 2010.

Преди състезанията пък бе взето решение и резервите на щафетите да участват в разпределението на премиите. Така Стамболова, която не участва в бягането на 4 х 400 м, но бе резерва ще раздели с рускините, които представяха Европа и останаха втори бонусът от 20 000 долара