2. Лека атлетика
  3. Атлетите Йоло Николов и Шабан Мустафа спечелиха планинското бягане "Витоша - моята планина"

Део, Башар Рахал и Сани Жекова стартираха заедно с още 170 любители на планината в днешния маратон

Първото планинско бягане „Витоша – моята планина“ с участието на звезди и малки атлети от Бояна до хижа Алеко се проведе днес ( 4 октомври). В състезанието се включиха 170 любители на планината, сред които бяха атлети, спортисти като Сани Жекова и Мария Гроздева, както и звездите Башар Рахал, Део, Биляна Петринска. Старт на надбягването даде главният секретар на Българския олипийски комитет Белчо Горанов.

Трасето беше с дължина 17 километра за възрастните и стартира от площада на Бояна. То разкриваше страхотната есенна Витоша и беше наслада за всички участници - малки и големи. Първи при мъжете финишираха атлетите Йоло Николов и Шабан Мустафа, а женската надпревара спечели Милица Мирчева. "Приятно бягане и много хубаво трасе, за мен беше по-скоро приятно преживяване, отколкото състезание", каза шампионът на България по маратон Йоло Николов. Шабан Мустафа, който е шампион по планинско бягане за 13-та година, също сподели, че конкуренцията е била много силна и за него се е получило страхотно състезание. Те успяха да пробягат трасето само за час и двайсет и една минути. "Състезанието беше много хубаво и много добре организирано и се радвам, че имаше много участници", каза и Милица Мирчева. Тя успя да финишира за час и трийсет и седем минути.

От звездите Башар Рахал, който също стартира, но не успя да финишира, но се включи в надпреварата и награждаването на финалистите каза, че за него най- важен е опитът и обеща да тренира много усилено за догодина.

Като част от планинското бягане имаше и специално трасе за малчуганите, които се надбгвяха със специалното участие на Сани Жекова. Финалистите в детската категория бяха Кристиян Ляпев на 15 г. и Леонора Досева на 13 г. "За мен беше голяма радост да се състезавам с малките ентусиасти. Те са много важни за всички нас и бъдещото на страната ни и е важно да развиват своя спортен дух", каза Сани Жекова. През целия ден за радост на малките и големи ентусиасти, Витоша планина грееше.

Наградата за първите места беше парична - 1000 лв.. За всички останали финалисти също бяха осигурени и предметни награди от Мтел и Макс спорт - раници, спортни екипи и принадлежности, както и два смартфона. В награждаването се включи и Дими Ходжева, изпълнителен директор на Фондация "Димитър Бербатов", която подкрепи бягането при децата.

Инициативата "Витоша - моята планина", която се провежда за първи път тази година с идеята това да се превърне в традиция, подкрепя и проекта на Столична община за превръщането на София в спортна столица на Европа през 2017 г.

В купона на финала с водещ слънчевия Део, който избяга цялото трасе, финалистите забавляваха група Д2.