2. Лека атлетика
  3. Българският национален тим по лека атлетика изпадна в трета лига на Европа

Българският национален тим по лека атлетика изпадна в трета лига на Европа

Българският национален тим по лека атлетика не успя да запази мястото си във втора лига на Европа по време на първото отборно първенство на Стария континент. По време на състезанията в Банска Бистрица (Слвк) мъжкият и дамския ни тим съраха 163 т и останаха седми в крайното класиране. До последно националите ни си разменяха шестото място с хърватите. В последните три дисциплини обаче съперниците ни взеха повече призови места, събраха 174 т и се спасиха от изпадане. Заедно с България в трета лига изпада и състава на Кипър, който остана последен със 140 т.

В последния състезателен ден националите ни взеха 6 призови места. Победи записаха Спас Бухалов (овчарски скок), Момчил Караилиев (троен скок) и Кольо Нешев (копие). Второ място зае Венелина Венева (скок на височина), а трети са Инна Ефтимова (200 м), Йоло Николов (3000 м с преп). Заелата четвърто място в скока на дължина Петя Дачева си подобри с 1 см личния рекорд от 6,17 м

Победител от състезанията в Банска Бистрица е съставът на Литва със 216 т, пред Ирландия 200,5 и латвия 181 т. Литва и Ирландия влизат в първа лига.

Хърватката Бланка Влашич спечели първото място в скока на височина с 204 см, което е рекорд на стадион „Шчависки” на който се проведоха състезанията за купа Европа – втора лига. Влашич опита да преодолее 208 см и да подобри с 1 см рекорда на Хърватия, но не успя.

Скок на дължина (ж) 4. Петя Дачева 6,18 м
4 х 400 м (ж) 4 място Ваня Стамболова, Милица Георгиева, Марина Петкова, Моника Гачевска  3:40,28 мин