2. Лека атлетика
  3. Етиопка спечели злато на световното по полумаратон в Каварна (ВИДЕО+СНИМКИ)

Етиопка спечели злато на световното по полумаратон в Каварна (ВИДЕО+СНИМКИ)

Две етиопки взеха злато и сребро, кенийка остана с бронз

Етиопката Месерет Хайлу спечели златен медал на 20-ото юбилейно Световно първенство по полумаратон в Каварна. Пред над 5 000 зрители състезанието при дамите премина изцяло под диктовката на африкански атлетки, предаде специалният пратеник на Novsport.com от Каварна.

В надпреварата се пуснаха и три българки – Силвия Дънекова, Анита Кръстева и Ивета Бонова.

Анита Кръстева завърши най-напред от българките със своето 51-о място. Кръстева спря хронометрите на 1:21:56 ч. и изпревари сочената за фаворитка сред родните участнички Силвия Дънекова, която е шампионка на България в тази дисциплина. За Анита Кръстева това бе най-добър личен резултат.

Дънекова завърши 55-та за 1:24:07, Ивета Бонева направи най-добър личен резултат 1:25:06 на 56-мо място.. Така българските успяха да запишат и класиране в отборната надпревара.

Етиопките Месерет Хайлу и Фейсе Тедесе атакуваха преди финалната линия 250 метра преди финала, а кенийката Кипкоеч нямаше отговор и остана трета.

Във финалния спринт 22-годишната Мезарет Хайлу бе запазила повече сили и завърши за 1:08:55 ч., като тя свали над 4 минути от личното си постижение. Разликата между победителката и нейната подгласничка на финалната линия бе само една секунда и така състезанието в Каварна влезе в историята като най-оспорваното. До момента най-малката разлика беше две секунди.

Нейната сънародничката завърши втора, а кенийката Кипкоеч – трета. Лидия Чаромей финишира 4-та.

Третата етиопка финишира на пето място и така Етиопия спечели и златния медал в отборното класиране. Кения остана със сребро в отборното.