2. Лека атлетика
  3. Георги Цонов покри норматив за олимпийските игри в Рио де Жанейро

Георги Цонов покри норматив за олимпийските игри в Рио де Жанейро

Габриела Петрова е личен рекорд на турнира "Самарско знаме"

Европейската вицешампионка в зала Габриела Петрова постигна личен рекорд на възобновения след 20-годишно прекъсване международен турнир по лека атлетика "Самарско знаме" в Стара Загора. Петрова спечели първото място в скока на дължина с резултат 6.46 метра. Досега тя имаше 6.41 метра през февруари, когато завоюва шампионската титла на България в Добрич.

На 400 метра с препятствия триумфира Ваня Стамболова с 57.91 секунди. Втора остана Ива Димова с 60.20 секунди, а трета е състезателката на домакините Диляна Йоргачкова с 65.12 секунди. Абас Абубакер от Бахрейн подобри рекорда на турнира на 400 метра, след като финишира за 45.68 секунди. Шампионът на България Денис Димитров спечели спринта на 100 метра с 10.28 секунди.

В спринта на 100 метра при жените победи Инна Ефтимова с 11.43 секунди. В скока на височина Венелина Венева-Матеева стана шампионка само с един успешен опит от 180 сантиметра. След това тя направи три фаула на 190 см. В същата дисциплина при мъжете победител е Тихомир Иванов с 218 см.

На троен скок шампион е Георги Цонов със 17.03 метра. Така той покри норматив за участие на олимпийските игри в Рио де Жанейро' 2016 и на световното първенство в Пекин през август. Нормативът е 16.90 метра.

Бронзовата медалистка от европейското първенство в зала Радослава Мавродиева беше без конкуренция в тласкането на гюле. Тя завърши с резултат от 17.07 метра в единствения си сполучлив опит.

При мъжете спечели атлет номер 1 на България за последните две години Георги Иванов с 19.25 метра. 240 състезатели от България, Бахрейн, ОАЕ и Сърбия стартираха на пистата на стадион "Берое". Организатори на турнира са Община Стара Загора и СКЛА "Берое".