2. Лека атлетика
  3. Гръмотевицата триумфира на 100м в Монако

Гръмотевицата триумфира на 100м в Монако

Феноменът в спринта Юсейн Болт преодоля лошия старт и в крайна сметка триумфира очаквано в дисциплината 100 метра от Диамантената лига по лека атлетика, която сеи проведе снощи в Монако

Феноменът в спринта Юсейн Болт преодоля лошия старт и в крайна сметка триумфира очаквано в дисциплината 100 метра от Диамантената лига по лека атлетика, която сеи проведе снощи в Монако. Болт завърши на 1-о място с време 9.88 секунди и подобри личното си постижение за този сезон с 0.03 секунди, но е много далеч от собствения си световен рекорд- 9.58 секунди.

"Погледнато генерално и от спортно-техническа гледна точка, беше добро бягане. Стартът ми не се получи както бих искал и както мога, но в крайна сметка после наваксах. Смятам, че до Световното първенство има достатъчно време и нещата ще си дойдат на мястото, заяви Болт.

Световното първенство по лека атлетика ще се проведе от 27-и август до 4 септември в Дегу (Република Корея).

Неста Картър от Ямайка се нареди след именития си сънародник с време 9.90, а Майкъл Роджърс от САЩ завърши на 3-а позиция с 9.96. Последният старт на Болт преди Световното първенство ще бъде другата седмица в Стокхолм, но на 200 метра. Въпреки че за Болт бягането на стадион Луи Втори в Монако беше първо изобщо, той успя да измъкне победата в последните 60 метра. Най-бързият европеец- Кристоф Льометр (Франция), се нареди на 5-о място с време 10.03.

На 800 метра при мъжете Дейвид Рудиша от Кения постави ново ной-добро постижение през този сезон, след като постигна 1:42.61 минути. Въпреки че по-рано през сезона имаше проблеми със сухожилията, Рудиша успя да наложи добро темпо и в последната обиколка атакува здраво първото място. Асбел Кипроп от Кения показа силен финален спринт и с най-добрия си личен резултат от 1:43.15 завърши на 2-о място. Третата позиция остана за Ник Саймъндс от САЩ с 1:43.83.

"Чувствам се добре както на тренировките, така и на състезанието днес. Надявам се, че формата ми ще се вдигне още за Световното, заяви Рудиша след края на състезанието. През миналата година той на два пъти подобри световния рекорд с 13-годишна давност на Уилсън Кипкетер. Най-напред постигна 1:41.09, а след това го свали до 1:41.01. На 5000 метра Мохамед Фарах също постави най-добро време през този сезон, както и рекорд на Великобритания с 12 минути, 53.11 секунди.

Силас Киплагат от Кения пък спечели на 1500 метра също с резултат номер 1 за сезона- 3:30.47 минути. При жените на 200 метра очаквано триумфира Кармелита Джетър с 22.20 секунди, оставила зад себе си още три американки. 2-а завърши Алисън Феликс с 22.32, а трета Шалонда Саломон с 22.63. Австралийката Сали Пиърсън пък триумфира на 100 метра с препятствия с време 12.51.

В скока на височина, където Анна Чичерьова постави ново най-добро време през този сезон на първенството на Русия, Бланка Влашич спечели със 197 см. Дорийн Амата от Нигерия единствена се опита да й направи конкуренция със 192 см още от първия опит. Надин Мюлер от Германия пък победи в хвърлянето на диск с 65.90 метра, най-добро постижение за нея през този сезон. Британи Рийс от САЩ пък спечели на скок на дължина с 6.82 метра.