2. Лека атлетика
  3. И Караилиев не успя да се класира за финала на световното по лека атлетика в Доха

Атлет номер 1 на България за 2009 година Момчил Караилиев не успя да се класира за финала на троен скок за мъже, по време на световното първенство по лека атлетика в зала в Доха (Катар).

Караилиев остана 13-и в квалификацията с постижение от 16,43 метра, които постигна във втория си опит. В другите два такива той направи 16,35 и 16,39 метра, предаде БТА.

Момчил Караилиев този сезон има постижение от 16,76 метра, а личният му рекорд е 17,41 метра. Квалификационната норма бе 16,95 метра, като само двама състезатели успяха да я преодолеят. Това саЙоандрис Бетансос (Куба) със 17,11 метра и бившият олимпийски и двукратен световен шампион Кристиан Олсон (Швеция) със 17,07 метра.

Според регламента за финала се класират покрилите квалификационната норма или първите 8 в квалификацията.

По-рано днес, Ваня Стамболова се класира за полуфиналите в бягането на 400 метра (жени). Българката финишира втора в по-слабата трета серия на дисциплината с време 53,57 сек. Най-добро време в сериите даде американката Деби Дън - 52,24.

На полуфиналите на 400 метра при жените, които са тази вечер от 18:05 часа, Стамболова ще бяга в трети коридор на втора серия.

Петя Дачева пък не успя да се класира за финала на троен скок, след като направи само един успешен опит в квалификациите от 13,65 метра и зае 12-о място в подреждането.

Най-добрата ни състезателка в скока на височина Венелина Венева-Матеева също не успя да се класира за финала в короната си дисциплина. Възпитаничката на Георги Димитров постигна едва 185 см и зае 19-о място от 20 състезателки.

Спас Бухалов записа най-добро лично постижение за сезона с 5.30 метра в сектора за овчарски скок, но този резултат му отреди последното 18-о място в дисциплината, което раздели с французина Дамиел Досеви.