2. Лека атлетика
  3. Кенениса Бекеле е най-добрият лекоатлет за изминалото десетилетие

Кенениса Бекеле е най-добрият лекоатлет за изминалото десетилетие

Етиопският състезател на дълги разстояния Кенениса Бекеле бе обявен за най-добър лекоатлет на десетилетието. Световният и олимпийски рекордьор на 5 и 10 км спечели три златни и един сребърен медал на последните две олимпиади в любимите си дисциплини. Той също така е деветкратен златен медалист от световни първенства.

Авторитетното издание, посветено на леката атлетика „Track & Field News” избра дестима спортисти, които са оставили следата си в историята на спорта през последните 10 години. Мегазвездата на спринта Юсейн Болт остана едва четвърти в класацията, базираща подредбата си върху „качество за сметка на количеството”.

39-годишният литовец Виргилиус Алекна е печелил медали на три олимпиади в мятането на диск заема второ място в класирането.

След него се нареждат мароканският бегач Хишам Ел Геруж, Юсейн Болт, полякът състезаващ се в спортното ходене Роберт Корженовски.

Шесто място заема Джереми Уоринър (400 м спринт) от САЩ. Седми е Дуайт Филипс (САЩ, дълъг скок). Следват Андреас Торкилдсен (Норвегия, копие), Роман Шебърле (Чехия, десетобой) и Сайф  Шахийн (Катар, стийпълчейс).