2. Лека атлетика
  3. Кениец спечели маратона на Париж с нов рекорд на трасето

Кениец спечели маратона на Париж с нов рекорд на трасето

Кенийският атлет Стенли Бивот спечели маратона на Париж, а етиопката Бейене Тирфи завърши първа при дамите, като общото между двамата е, че поставиха рекорди на трасето

Кенийският атлет Стенли Бивот спечели маратона на Париж, а етиопката Бейене Тирфи завърши първа при дамите, като общото между двамата е, че поставиха рекорди на трасето. Бивот завърши първи за 2 часа, 5 минути и 12 секунди, като подобри с 35 секунди времето на Винсънт Кипруто (Кения) от 2009-а година, съобщиха организаторите след финала.

Тирфи, която беше трета на състезанието през 2010-а година, доминираше от самото начало при дамите и спря хронометъра на 2:21.40 часа, като свали постижението на сънародничката си Астеде Байиса от преди две години. Тогава Байиса завърши като победителка с 2:22.02 часа.

При мъжете Бивот излезе начело около 30-ия километър и спокойно завърши пред етиопците Раджи Асефа, който има време 2:06.24 часа, и Сисей Джиса с 2:06.27. Втора при жените се нареди туркинята Султан Хайдар с 2:25.09 часа, а трета остана Макда Харун от Етиопия с 2:26.46 часа.