2. Лека атлетика
  3. Лашон Мерит най-бърз за годината на 400 м

Лашон Мерит най-бърз за годината на 400 м

Оскар Писториус пък си осигури място на полуфиналите в Дегу

Оскар Писториус (ЮАР) даде 15-то време и се класира за полуфиналите в бягането на 400 метра на световното първенство по лека атлетика в Дегу (Република Корея). 24-годишният лекоатлет, който е с два ампутирани крака и се състезава със специални протези, финишира трети в последната квалификационна серия с време 45.39 секунди.

Оскар Писториус влезе в историята като първият параолимпиец, който участва на световно първенство заедно с напълно здрави спортист.

Най-добро време в сериите на 400 метра даде олимпийският шампион и защитаващ титлата си Лашон Мерит (САЩ) - 44.35 секунди, което е най-добър резултат в света за годината.

Мерит се завръща на пистата след 21-месечно наказание заради употреба на допинг.

Олимпийският шампион в бягането на 110 метра с препятствия от Пекин'2008 Дайрон Роблес (Куба), олимпийският шампион от Атина'2004 Лю Сян (Китай) и бронзовият медалист на 110 метра с препятствия от Пекин'2008 Дейвид Оливър се класираха без проблеми за полуфиналите на дисциплината.

В първо време в сериите е Джейсън Ричардсън (САЩ) - 13.19 секунди.

След две години отсъствие за финала на овчарски скок се класира олимпийската шампионка и световна рекордьорка Елена Исинбаева (Русия). Тя направи само един опит в квалификацията - 4.55 метра.

По-късно днес предстоят пет финала от програмата на световното първенство по лека атлетика, включително и този в мъжкия спринт на 100 метра.