2. Лека атлетика
  3. Лека атлетика: Българските представители в първия ден на световното в Берлин приключиха участието си

Петя Дачева, Десислав Гунев и Георги Иванов не успяха да преминат квалификационните кръгове

Състезателката на троен скок Петя Дачева, спринтьорът на 100 метра Десислав Гунев и гюллетласкачът Георги Иванов не успяха да преминат квалификационните кръгове в съответните си дисциплини. Петя Дачева остана на седмо място в група „А” на тройния скок с най-добър скок от 14.11 м. в третия си последен опит, като не успя да покрие норматива от 14.45 м. или да се нареди сред 12-те най-добри в двете предварителни групи. Състезателката записа добро представяне, след като доближи до личния си рекорд, който е 14,18.

Представителят ни в спринта на 100 метра Десислав Гунев завърши на предпоследното седмо място в 10-ата квалификационна серия с време от 11.07. Гунев се представи много лошо. Показа завидна реакция на старта от 0.142 секунди, но не успя да издържи на темпото на Ричард Томсън от Тринидад и Тобаго, който се класира напред след 10.36 сек. Личният рекорд на нащия лекоатлет е далеч по добър - 10.27 сек от старт в София през 2008-а.

В коронната лекоатлетическа дисциплина, която тази година ще се радва на огромен интерес, не настъпиха почти никакви изненади. Всички от основните претенденти успяха да премината пресявката от първия ден. Олимпийският шампион Юсейн Болт стори това в деветия старт за деня с време далеч от най-добрите си способности, но все пак с 10.20 сек. той остави „далеч” зад себе си Джералд Фири от Замбия. Тайсън Гей в 11-ата серия показа 10.16 сек. и също се класира като най-бърз в старта си. Скандалният Дуейн Чеймбърс от Великобритания се присъедини към основните претенденти след 10.18 сек. в четъртия старт за деня. Единствено Асафа Пауъл явно не бе взел на сериозно опонентите си в третия старт. Въпреки, че се изстреля най-бързо след стартовия сигнал Пауъл едва едва се добра до третото място с 10.38, също колкото показа и втория Обина Мету от Нигерия. За следващия етап продължават тримата най-бързи от всяка серия и четиримата най-бързи от останалите състезатели.

В мятането на гюлле Георги Иванов остана на последното 17-о място в предварителната група „Б” с най-добро постижение от 18.11 метра. Иванов записа това постижение в първия си опит като в останалите два не успя да запише резултат.  Това бе лошо представяне за нашия състезател, след като неговият личен рекорд е 20.02, записан в София през юни миналата година.