2. Лека атлетика
  3. Момчил Карилиев получи отличието си за атлет на годината

Момчил Карилиев получи отличието си за атлет на годината

Сливналията Момчил Караилиев получи наградата си за атлет №1 на 2009 година от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов

Сливналията Момчил Караилиев получи наградата си за атлет №1 на 2009 година от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Това стана на тържество в ресторант "Спортна среща" на Националния стадион "Васил Левски". Състезателят на троен скок събра 366,5 точки в анкетата на списание "Атлетика", в която гласуваха 37 журналисти от 20 редакции.

Момчил Караилиев беше единственият български финалист на Световното първенство по лека атлетика в Берлин, през лятото. Той започна 2009-а година с отлични резултати - над 17 метра, но контузия му попречи да участва на европейския шампионат в зала. На открито взе световната титла за военни на първенството в София, донесе победа за България на Европейското отборно първенство в Банска Бистрица, а на най-авторитетния наш турнир "Павел Павлов" записа личен резултат от 17,41 метра.

Това постижение му отреди шестата позиция в световната ранглиста за тази година. Последваха победи на турнирите в Москва, Жуковски и Пловдив, но точно преди началото на световното първенство се "събуди" старата му травма. Контузен, той успя да се пребори за място на финала, където остана 9-и. Последваха призови класирания в няколко големи международни турнира, които му осигуриха участие на Световния атлетически финал в Солун. Там той се нареди на 3-о място и победи шампиона на планетата Идоу. Момчил Караилиев записа резултат над 17 метра в общо 13 състезания тази година.

Наградата за треньор на годината в България получи наставникът на Караилиев – Атанас Иванов, който прие и приза за атлетически клуб, присъден на АСКЛА - Сливен. За най-перспективен млад състезател отличието бе отредено за Даниел Добрев, също възпитаник на Атанас Иванов. През изминалата година сливналията зае десето място в скока на дължина на Световното първенство за юноши младша възраст в италианския град Бресаноне, а на Европейския младежки олимпийски фестивал във финландския град Тампере стигна до бронзово отличие в същата дисциплина, предаде кореспондентът на Novsport.com в Сливен.