2. Лека атлетика
  3. Още 4 български атлети са на финал на Евро 2012 в Хелзинки

Още 4 български атлети са на финал на Евро 2012 в Хелзинки

Успешното предствяне на българските атлети на европейското първенство в Хелзинки продължава и днес. Първо Силвия Дънекова се класира за финала на 3000 м с преп.

Успешното предствяне на българските атлети на европейското първенство в Хелзинки продължава и днес. Първо Силвия Дънекова се класира за финала на 3000 м с преп. Резултатът на националката ни – 9:42,72 мин е и покритнорматив „А” за олимпиадата в Лондон. Така тя става осмият български атлет с квота за игрите в Лондон. В крайното класиране на полуфиналите Дънекова, която е и дебютантка на европейско е 11-а, а за финала се класират 15.

„Покриването на олимпийски норматив бе голямата цел, която си бях поставила преди този старт, коментира Дънекова. – Опитах да вляза и сред първите четири, които влизат директно на финала, но все още нямам този опит, който го имат големите бегачки. Радвам се, че успях да се мотивирам и да си проведа изключително грамотно бягането. Доволна съм от себе си, но има още какво да се желае. Всяко нещо обаче с времето си. Влизането на финал на европейското е второто хубаво събитие, което ми су случи тук. Дано и в последното бягане имам късмет и да си проведа разумно и качествено бягането”.

Президентът на Българска федерация лека атлетика Добромир Карамаринов бе първия от делегацията ни, който поздрави Силвия Дънекова за отличното представяне. Двамата изгледаха заедно втората полуфинална серия на 3000 м с преп. Финалът на 3000 м с преп. е в събота (30 юни) от 19,55 ч (бъл.вр.).

„Както и очаквах, голямата конкуренция мотивира нашите атлети и ето първия олимпийски норматив е факт. Силвия Дънекова не само влезе във финала на 3000 м с преп., но и покри олимпийски норматив. Постижението й е много близо и до националния рекорд. Чудесно участие на Дънекова и то още в първото й голямо първенство”, заяви Карамаринов.

Малко след това Момчил Караилиев и Златозар Атанасов се класираха за финала на троен скок. Караилиев скочи още  първия си опит 16,73 м, което му осигури пето място в крайното класиране на квалификацията. Атанасов зае осмо място с 16,58 м, постигнати в последния му трети опит. Единствен от тримата ни атлети, който не стигна до финал е Румен Димитров, който записа в най-добрия си опит 15,60 м. Финалът в дисциплината е в събота (30 юни) от 19,05 ч. Силен ден имаше и Радослава Мавродиева (гюлле). Още в първия опит на квалификацията тя тласна гюлето на 17,55 м и покри квалификационната норма от 17,40 м. В крайното класиране на квалификацията Мавродиева е шеста, а първа с 18,65 м е надине Клейнерт (Гер).

За 25-годишната Радослава, която има личен рекорд от 18,20 м финалът в Хелзинки е първи на голямо първенство. Битката за медалите в дисципината гюлле при жените е на 29-и юни (петък) от 18,00 ч. Българското участие днес продължава в 17,45 ч, когато започва финала на скок височина с Венелина Венева и Мирела Демирева. От 18,30 ч е финала на 100 м с Ивет Лалова. Красимир Брайков ще бяга във втория полуфинал на 400 м от 18,48 ч. Последна на пистата на олимпийския стадион излиза Теодора Коларова, която ще бяга в първа полуфинална серия на 800 м от 19,05 ч.