2. Лека атлетика
  3. Отнеха европейска титла на литовка заради допинг

Отнеха европейска титла на литовка заради допинг

Зивиле Балчунайте отнесе две години

Европейската шампионка в маратона от Барселона 2010 Зивиле Балчунайте (Лит) официално получи 2-годишно лишаване на състезателни права заради употреба на допинг. Това съобщи Федерацията по лека атлетика на Литва днес.

„Опирайки се на правилата на ИААФ, Зивиле Балчунайте е дисквалифицирана за 2 г. и ще трябва да върне златния си медал от европейското първенство", каза президентът на местната федерация Еймантас Скрабулис.

Балчунайте спечели маратона в Барселона с постижение от 2.31:14 ч. и така стана първият атлет за страната си, спечелил европейска титла. Първото място в тази класация за Литва отново е вакантно.

Положителната проба на атлетката за тестостерон и епистерон е взета именно в Барселона.

След дисквалификацията европейското злато ще бъде присъдено на Найла Юламанова (Рус), която финишира втора в Каталунската столица с 2.32:15 ч. Сребърният медал ще получи Анна Инчерти (Ит) - 2.32:48 ч., а бронзът - Татяна Филонюк (Укр) - 2.33:57 ч.