2. Лека атлетика
  3. Призьори от седмия ден на Световното в Берлин

Призьори от седмия ден на Световното в Берлин

Трета поредна световна титла за Алисън Феликс (САЩ) в спринта на 200 метра и злато за олимпийския шампион Лашон Мерит (САЩ) на 400 метра - това са акцентите от седмия състезателен ден на Световното първенство по лека атлетика в Берлин.

22-годишната Феликс бе над всички във финала на 200 метра при жените, пресичайки първа финалната линия за 22,02 секунди. Втора на 33 стотни след нея завърши олимпийската шампионка Вероника Кемпбъл Браун (Ямайка), а бронзова медалистка с 22,41 секунди е бахамката Деби Фъргюсън Маккензи.

Мерит пък бе с класа над съперниците си във финала на 400 метра при мъжете, постигайки най-добър резултат в света за сезона - 44,06 секунди. Неговият сънародник Джереми Уоринър и защитаващ титлата си от Осака 2007 остана със сребро - 44,60 секунди. Бронза взе Рени Куоу от Тринидад - 45,02 секунди.

Ярослав Рибаков (Русия) изтръгна златото на скок на височина в най-оспорваното досега състезание, в което призьорите покориха една и съща височина - 232 см, но от различни опити. Среброто стана притежание на Кириакос Йоану (Кипър), а бронза поделиха Силвестър Беднарек от Полша и Раул Шпанк (Германия).

Първа световна титла в мятането на диск извоюва неизвестната австралийка Дани Самюелс. 21-годишната Самюелс зае първото място с 65,44 метра, постигнати във петия опит. Нейни подгласнички са кубинката Ярелис Бариос с 65,31 метра и румънката Николета Гразу с 65,20 метра.

Сергей Кирдяпкин (Русия) спечели златния медал на 50 километра спортно ходене. 29-годишният руснак бе недостижим за конкуренцията и зае първото място с най-добър резултат в света за годината - 3.38:35 часа. Така Кирдяпкин за втори път е световен шампион след Хелзинки'2005.

Нещо повече, руснаците обраха златото в спортното ходене, след като Валери Борчин и Олга Канискина триумфираха в по-късата дистанция на 20 км. Втори е Тронд Нимарк (Норвегия) с национален рекорд от 3.41:16 часа, а трети - Хесус Анхел Гарсия от Испания с 3.41:37 часа. Олимпийският шампион Алекс Шварцер (Италия) не завърши състезанието