2. Лека атлетика
  3. Рускиня триумфира в спортното ходене на световното по лека атлетика

Рускиня триумфира в спортното ходене на световното по лека атлетика

Елена Лашманова е олимпийска шампионка от Лондон, но за първи път покори световната титла

Рускинята Елена Лашманова стана световна шампионка на 20 км спортно ходене за жени на световното първенство по лека атлетика в Москва.

21-годишната Лашманова, олимпийска шампионка от Лондон 2012 и световна рекордьорка, измина разстоянието за 1:27,08 часа и за първи път в кариерата си спечели световната титла.

Така Русия записа пълен триумф в спортното ходене, след като преди два дни Александър Иванов спечели титлата при мъжете, припомня БТА.

Втора в женската надпревара остана друга представителка на Русия - Анисия Кирдяпкина с 1:27,11 часа, а трета е китайката Лю Хон с 1:28,10.

В последните метри на "Лужники" Лашманова водеше убедително, но преди последната обиколка се обърка къде е финалната линия и за миг спря, което можеше да й коства победата, но в крайна сметка спечели само с три секунди преднина пред Кирдяпкина.

Русия можеше да има и три представителки на почетната стълбичка, след като Вера Соколова атакува третото място, но съдиите й показаха червен картон заради преминаване в бягане обиколка преди края.