2. Лека атлетика
  3. Ямайка с първи златен медал в Лондон

Ямайка с първи златен медал в Лондон

Ямайка взе златен медал в четвъртия ден на световното първенство в Лондон. След очаквани и неспечелени титли от Юсейн Болт и Илейн Томпсън на 100 м първа победа донесе на островитяните от карибско море Омар Маклиод.

След олимпийската титла на 110 м с пр. и 12.90 сек през сезона Маклиод взе своето и триумфира и на световна сцена на открито. Той финишира за 13.04 сек за златото в Лондон.

Среброто спечели състезаващият се под неутрален флаг Сергей Шубенков с 13.14 сек. Руснакът беше шампион преди две години в Пекин, а сега нямаше какъв флаг да развее пред публиката. Атлетите от Русия нямат право да показват каквито и да е национални символи на първенството, защото федерацията им е изключена от международния спорт заради допинг нарушения.

Бронзовият медал също е за сметката на Европа. Унгарецът Балаш Баджи изненада, пресичайки трети с 13.28 сек. Той спечели девето отличие за страната си от световни първенства, но първа в бегова дисциплина.