2. - Левски
  3. Най-важните факти преди Левски - Пирин

Най-важните факти преди Левски - Пирин

Това ще е мач номер 49 за ниво А група между съперниците. Левски има 31 победи, Пирин - седем, а 10 срещи са завършили наравно. Головата разлика е 93-32 в полза на сините.

В първия сблъсък през сезона шампионът спечели с 2:0 с попадения на Дарко Тасевски и Еньо Кръствочев. И двамата обаче няма да играят в събота. Това е и един от едва осемте мача това първенство, в които Левски не допусна гол. През миналия сезон техният брой бе 17.

ФОРМА

Левски

Победата над Спортист бе осма за шампиона на собствен терен през сезона. Повече имат само Литекс и Славия. Равенството с ЦСКА е единственият случай в предишните девет домакинства, в който сините не вкараха гол.

Левски няма поражение вече в шест двубоя. За последно сините паднаха на 24 март - 0:2 от Локомотив София.

Последният гост, спечелил на стадион „Георги Аспарухов" бе Берое - 1:0 на 18 октомври 2009 г.

Левски не успя да вкара гол вече в шест мача този сезон - два повече от всичките 30, докато ставаше шампион. Въпреки това отборът има най-силната домакинска атака с 30 попадения. Единственият случай, в който сините се разписаха и паднаха, бе при загубата с 1:2 от Локомотив София.

Сините са втори, след Литекс, по точни удари към вратата (143 изстрела). Софиянци са отправили и 126 неточни шута, а десет удара са срещнали гредите. Срещу сините са извършени най-малко нарушения в елита - 351.

Левски е най-опасен между 40-50-та и 60-70-та минути. В този период сините са вкарали 15 от головете си.

Пирин

Зелено-белите нямаха победа в седем срещи преди в последното си домакинство да надвият Локомотив Мездра с 3:1.

Пирин е допуснал едва четири поражения в 13 визити. По-малко са инкасирали само отборите от Топ 3 - Литекс, Локомотив София и ЦСКА.

Отборът на Стефан Грозданов има една загуба в осем визити - 0:2 от Локомотив Пловдив на 2 април. Тимът му обаче не е печелил навън от 16-я кръг - 1:0 срещу Миньор с попадението на Борис Кондев. Тогава орлетата играха близо 60 минути с човек по-малко след изгонването на Воденичаров.

Благоевградчани са втори по брой извършени нарушения - 528 - или средно по един фаул на всеки четири минути и половина. Повече са направили само футболистите на Черноморец (559).

Макар че е реализирал едва 29 гола, Пирин е пети по брой на точни изстрели към вратата на съперници със 118 удара. Повече са отправили само Литекс, Левски, ЦСКА и Локомотив София.

Пирин е най-опасен в периода 20-30-та и 40-50-та минути. Тогава са паднали 13 от всичките голове на благоевградчани.

Факти за играчите

Левски

В гостуването в Мездра Лъчезар Балтанов вкара своя първи гол в елита. Той стана деветият футболист, разписал се за сините след паузата, а шампионът е номер едно по този показател в елита.

Следващият мач на Георги Петков ще бъде под номер 140 за него в А група с екипа на Левски. Вратарят има още 53 срещи в елита за Славия.

Иван Цачев и Стефан Станчев играха през първия полусезон за Пирин. Цачев записа 12 мача и два гола, а Станчев - десет срещи.

Дарко Тасевски е номер едно по вкарани голове с глава през това първенство. Той има три попадения, колкото и Мартин Ковачев от Сливен.

Пирин

Следващият мач на Георги Георгиев ще бъде под номер 100 за капитана на Пирин в елита. Защитникът е първи по избити центрирания през сезона с 63.

Благой Макенджиев е един от тримата футболисти (единственият вратар), които още не са изпускали минута от срещите през втория полусезон.

Всичките голове (6) на Зоран Златковски през сезона дойдоха след зимната пауза. През пролетта пък Драги Коцев е номер едно в А група по асистенции - пет. Толкова е и общата му бройка за сезона.

Мирослав Ризов и Радослав Митревски са двама от петимата футболисти с по два червени картона през сезона. Повече е получил само Нилтон Кардосо от Черноморец.

Алекс Колев: Знаехме, че ни очаква тежък мач, тъй като Левски играе трудно тук