2. - Левски
  3. Преди Светкавица - Левски

Преди Светкавица - Левски

Вижте интересни факти около двата отбора, които утре се изправят един срещу друг

„А" група 15 кръг. Най-важното. "Сините" записаха две поредни победи като гост, макар и едната да бе в турнира за купата на България, а това не им се бе случвало от пролетта, когато бяха в серия от четири поредни успеха навън. През този сезон в "А" група Левски има едва две победи и четири загуби във визитите си. "Сините" са реализирали и само пет гола навън - по-малко са вкарали само отборите в зоната на изпадащите - Светкавица (2), Видима-Раковски (3) и Калиакра (4).

"Сините" неизменно печелят, ако вкарат първия гол (10 пъти) и губят, ако допуснат първи (четири пъти). Светкавица е единственият отбор в елита, който още не е повел през сезона, но за разлика от сините, футболистите от Търговище успяха да измъкнат точка от положение на губещ - при ремито в Каварна.

Играчите на Левски са трети по брой изпълнени корнери (86), но нямат гол след ъглов удар. По подобен начин отборът се представяше и през първата част на миналия сезон, когато вкара първото си попадение след корнер чак в 15-я кръг срещу Монтана. Светкавица е единственият друг отбор в елита, който още няма гол след ъглов удар.

Играчите на Левски са между най-рядко фаулираните в елита - срещу тях са извършени 218 нарушения (с осем повече отколкото срещу тези на Черноморец). Светкавица пък е в Топ 5 по брой направени нарушения - 264 (34 по-малко от лидера Черно море и 35 повече от Левски).

Светкавица

Клубът е най-слабият домакин в елита - шест загуби от шест мача при голова разлика 1:16. Последният път, когато гостуващ отбор си тръгна победен от стадион „Димитър Бурков", бе на 18 май - тимът спечели с 4:1 срещу Брестник.

Светкавица е единственият отбор в "А" група, който не е вкарал гол преди почивката. За сравнение - отборът на Левски е реализирал 17 попадения преди почивката и е номер едно по този показател в елита.

"Синьо-белите" са допуснали 10 гола в първия половин час на срещите си и 18 след 60-ата минута. И в двете времеви граници Светкавица няма конкуренция. Левски пък отбеляза почи половината от головете си до този момент в първия половин час на мачовете си (12 от 25).

Отборът на Светкавица е последен по брой точни удари към вратата на съперника с 25, но има повече неточни (54) от Калиакра (50), Видима-Раковски (53) и Ботев (51). Левски е четвърти със 78 точни удара (пред сините са ЦСКА (100), Лудогорец (93) и Локомотив Пловдив (79). При неточните удари сините (83) са изпреварени само от ЦСКА (98) и Лудогорец (89).

Факти за играчите

Левски

Христо Йовов има 80 гола за сините във всички турнири. Така той е само на едно попадение от Цветан Веселинов по вкарани голове за клуба.

Йовов вече има 119 гола в "А" група и ако реализира още веднъж ще се превърне в най-резултатният действащ футболист в елита. Следващото му попадение ще го изкачи и на 20-о място във вечната ранглиста на голмайсторите в А група, изравнявайки го с Георги Иванов-Гонзо.

Следващата среща на Владимир Гаджев ще е 70-ата му в елита. Халфът има и осем гола в А група. Даниел Димов също е на един мач от номер 70 за първенство (15 за Левски, останалите - за Черно море). Халфът има и три гола, но още не се е разписвал за "сините".

Следващият двубой ще е 130-и на Йордан Милиев в А група (63 от тях са за Левски, останалите - за Локомотив Пловдив). Пламен Илиев пък е пред 40-ия си мач в елита (27 за Левски, останалите - за Видима-Раковски). Вратарят е допуснал и 39 гола досега в кариерата си в първенството.

В Банско Божидар Митрев изгра 50-я си мач за клуба във всички турнири, а пък Иво Иванов - 40-ия си.

С гола си срещу Видима-Раковски Сьорд Арс стана най-резултатната резерва през сезона. Той е вкарал три гола, влизайки като смяна - толкова има и Жуниор Кешада от Лудогорец.

Светкавица

Следващият мач на Георги Георгиев ще е 120 за него в "А" група. Защитникът има и седем гола, като този, който вкара на Берое, дойде след пауза от две години и половина - за последно той се беше разписвал на 15 май 2009 г. във вратата на Локомотив Пловдив.

Светкавица е петият отбор в елита, за който играе Николай Петров, но и неговият дебют в елита е за Левски - през сезона 2004/05 той записа четири мача за сините в елита.

Мачът с Монтана (0:0) в началото на месеца бе първият в кариерата на Иван Георгиев, в който той запази суха мрежа. Досега вратарят има 17 срещи в елита, в които е допуснал 32 гола (24 в Светкавица, 8 в Сливен).

Иван Георгиев е и в Топ 3 по спасени удари към вратата си - той се е справил с 46 удара, колкото и Христо Иванов от Монтана. Първи е Илко Пиргов, който е спасил 53 удара в рамката на вратата си.