Петър Александров познава най-добре футбола в Швейцария, има достатъчно наблюдения и върху този в Австрия. Дългогодишен нападател в Аарау, Ксамакс, Люцерн и още тимове в Швейцария и други страни на Европа, днес Александров е в треньорския бранш. Бившият нападател прие поканата на в-к "7 дни спорт" да коментира предстоящите два мача на ЦСКА и Левски в Лига Европа.
- Г-н Александров, нека започнем първо с двубоя ЦСКА - Базел. Разбра се, че Любослав Пенев е прибегнал до вас в разузнаването на съперника. Какво преставлява Базел?
- Нападението на отбора е по-силно, отколкото отбраната. По-добри са в офанзивен план. Двамата им най-опасни играчи са Александър Фрай и Марко Щрелер. Знаете, че Фрай беше голмайстор на първенството на Франция, докато Щрелер натрупа сериозен опит в Бундеслигата. В халфовата линия най-добрият им футболист е Хугел. Играят и с атаки по крилата, като ЦСКА ще трябва да внимава за Щок или Шакири, които атакуват отляво. Шакири е перспективен футболист, изгряваща звезда на Базел. Според мен ще се почувства отсъствието на вратаря Констансо, който е един от най-добре платените професионалисти в Швейцария.
- Какви според вас са шансовете на ЦСКА срещу швейцарския противник?
- Според мен ЦСКА има възможност да спечели този мач. От една страна, червените са турнирен отбор и са способни да покажат много силна игра в Лига Европа, както стана например срещу Динамо (Москва). Освен това отбраната на ЦСКА е много силно звено в отбора към момента, тъй като има допуснат само един гол в първенството на "А" група. Това показва, че ЦСКА може да устои на силното нападение на Базел. Другият важен фактор е този, че ЦСКА все пак е домакин и ще има силна подкрепа от трибуните. Това е много голям плюс и се видя още на предишния домакински мач с Фулъм.
- В Швейцария Базел е най-богатият клуб. Разкажете повече за организацията и финансирането му?
- Базел разполага годишно с 40 млн. швейцарски франка, докато другите по-богати клубове, като например Цюрих и Йънг Бойс, имат по 20-25 млн. Разбира се, това са суми далеч под 50-100 млн. евро, колкото имат други големи клубове в Европа. В Швейцария обаче е така - парите се ценят много и се харчат разумно. В последните десетина година Базел работи много правилно и при отлична организация. Събраха млади футболисти, направиха от тях звезди, след това ги продадоха. Освен това Базел, макар че е с население под 200 000 души, е футболен град. Спомням си, че когато отидох да играя през 1992 г. в Аарау, те бяха във втора дивизия, но и тогава събираха по 20 000 зрители. Базел е граничен град с Франция и Германия, има развита фармацевтична индустрия и разполага с икономическа среда, в която може да се развива добре футболът. Видяхте, че на Евро 2008 направиха истински бум със стадиона си.
- Бихте ли съпоставили Базел със съперника на Левски Ред Бул?
- Ситуацията с Ред Бул е подобна на тази в Базел. Преди години клубът не беше чак толкова богат и известен, но благодарение на Дитер Матешиц се сдоби с достатъчно пари, за да наема големи имена като Трапатони, Матеус и Хууб Стевенс. Най-съществената разлика според мен е, че Ред Бул харчи много повече пари, отколкото Базел. Според мен обаче, ако сравняваме двата състава, Базел е по-класният тим като футболисти. Имат по-стойностни играчи. Казвам това, без въобще да подценявам Ред Бул.
- Какви според вас са шансовете на Левски в предстоящия мач в Залцбург?
- Вижте, не искам да изпадам в подробности, но е факт, че в момента Левски се намира в незапомнена криза. Това не е добре не само за футболния клуб, но и за българския футбол въобще. Други трябва да кажат защо се е стигнало дотук. Все пак смятам, че в тази ситуация Левски може и да извлече нещо положително. Ако промените свалят напрежението, футболистите ще играят доста по-освободено. Аз не мисля, че това са им възможностите. Сигурен съм, че тези играчи имат по-голям потенциал и ще го покажат още в четвъртък в Залцбург. Желая им успех, както и на ЦСКА срещу Базел.
- Дълго време живеете и работите в Швейцария. Какво мислите, че можем да заимстваме от тяхната организация във футбола?
- Най-вече това да се работи в перспектива. Вижте, в Швейцария планирането се извършва така - сега например се прави план за тунел, който трябва да бъде завършен до 2020 г. например. Съставя се инвестиционната програма, фиксират се срокове за всяко нещо и се изпълняват. На уречения ден през 2020 г. откриват тунела. Така работят и във футбола. Преди години, когато все още нямаха толкова силен футбол, съставиха програма за развитие на детско-юношеските школи осигуриха финансиране и в момента резултатите са налице. Първо младежкият национален отбор и юношите започнаха да постигат успехи, след това същото поколение влезе в първия тим. Ето, сега националният им отбор е на световно първенство, на клубно равнище нещата също вървят добре. Откъде Базел се сдоби със силни играчи? Пак от школите в Швейцария. В момента във футбола има много строги критерии за лицензиране. Ако не отговаряш на условията за база, финансиране и всички останали критерии, просто не получаваш лиценз. Ето това може да ни послужи за пример в България. Но това е тема на друг разговор.
- Ясно е, че швейцарците са свикнали да работят точни като часовници. Как националният им отбор се класира на световното първенство?
- Имат база, добри футболисти и силен треньор като Хицфелд. Нищо странно няма в това, че швейцарците заслужиха място на световното първенство, убеден съм, че и там ще се представят силно. Освен това в швейцарския футбол се мисли прагматично. Бих дал за пример следната ситуация - в началото на кампанията за световното първенство швейцарците претърпяха голяма злополука. Те загубиха като домакини от Люксембург. Въпреки това никой не постави на карта бъдещето на Хицфелд, нито пък се правиха драстични промени в отбора. Ако това беше станало в България, сами си представете какво щеше да се случи!