2. - Лига Европа
  3. Шахтьор изхвърли ЦСКА Москва от турнира за Купата на УЕФА с 2:0 на "Олимпийский"

Възпитаниците на Мирча Луческу постигнаха впечатляващ обрат срещу московския гранд ЦСКА, елиминирайки „армейците” от борбата за последния трофей в турнира за Купата на УЕФА. Сериозна съдийска намеса наруши първоначалната равновесие в играта на двата тима. Холандецът Бьорн Куиперс първо отмени привидно редовен гол на Вагнер Лав, а няколко минути след това отсъди пресилена дузпа за домакините. Първият гол придаде увереност на домакините и те изцяло надиграха амбициозния тим на ЦСКА през втората част.

Шахтьор и ЦСКА Москва не демонстрираха особено голям интерес към победата в решителни осминафинален двубой в турнира за Купата на УЕФА. Първата част на срещата бе белязана с доста слаба игра. И двата състава не успяха да намерят верния игрови ритъм в рамките на първоначалните 30 минути. Домакините, въпреки че се радваха на по-голяма част от контрола върху коженото кълбо, създадоха първата опасна ситуация пред Акинфеев едва в 24-ата минута. Александър Гладкий нахлу по дясното крило и стреля от ъгъла на противниковото наказателно поле към далечната греда. Стражът на ЦСКА се представи на ниво и отклони фалцовия изстрел в ъглов удар.

Руският национален страж бе един от най-добрите в своя тим, като отново той трябваше да покаже вещината си.
В 32-ата минута дойде и последната опасна ситуация за първото полувреме. Фернадиньо и още двама негови съотборници се оказаха зад отбраната на „армейците”, но съдийската бригада не отчете засадата при извеждащото подаване. Акинфеев отново бе принуден да демонстрира вещина, парирайки удара на бразилския халф. ЦСКА не създаде почти никакви сериозни притеснения на Андрей Пятов. Най-опасен за гостите бе самотния нападател Вагнер Лав, но числовия превес в противниковата половина не позволи на топреализатора в турнира за Купата на УЕФА да увеличи головия си актив.

След като поднови играта за второто полувреме реферът Бьорн Куиперс взе дейно участие в събитията на терена. В първата по-опасна ситуация за второто полувреме Вагнер Лав успя да избута топката зад голлинията на Пятов, но реферът отмени привидно редовният гол за нарушение на бразилеца срещу противников защитник.

В 53-ата минута този път на противоположния край на терена Фернандиньо по изкусен начин спечели правото да изпълни 11-метров наказателен удар. Бразилеца не допусна грешка, запращайки топката в левия ъгъл на Акинфеев, който усети вярната посока, но не достигна топката.

След като общия резултат бе изравнен мачът се завърна към първоначалния си облик, а действията и на двата състава станаха драстично по-хаотични. В 70-ата минута при продължителна атака, довела до опасен удар отразен от вратаря на гостите, Шахтьор разтърси и страничната греда на ЦСКА. При последвалия ъглов удар Луиш Адриано бе оставен непокрит и заби за 2:0.

След гола на надеждата за донецките „миньори” темпото на срещата внезапно се забърза, а гостуващите футболисти започнаха да се изнервят под неспиращия натиск на Шахтьор. Домакините изглежда нямаше да се задоволят с двата гола и на няколко пъти направиха прилични опити да консолидират мястото си сред осемте най-силни в турнира за Купата на УЕФА.

Шахтьор Донецк – ЦСКА Москва 2:0
1:0 Фернандиньо 53’ (д)
2:0 Луиш Адриано 70’

Стартови състави:

За Шахтьор:
Андрей Пятов, Дарио Сърна, Микола Ишченко, Александър Кучер, Вячеслав Шевчук, Игор Дуляй, Жадсон Родригес (Перейра Диас – 77’), Маруиш Левандовски, Луиш Фернандиньо, Луиш Адриано Да Силва (Сележньов – 83’), Александър Гладкий;
Треньор: Мирча Луческу

За ЦСКА:
Игор Акинфеев, Алексей Березуцкий, Василий Березуцкий, Сергей Игнашевич, Георги Шенников, Милош Красич, Павел Мамаев (Рижов – 76’), Дейвидас Шемберас, Алан Дзагоев (Алдонин – 65’), Канер Еркин (Дани Карвальо – 66’), Вагнер Лав;
Треньор: Зико

Рефер:
Бьорн Куиперс (Холандия)

Стадион:
„Олимпийский” – Донецк
С efbet и Лудогорец тръпката се мести в Пилзен, Брюксел, Рим и Лион!

Право на участие в томболата има всеки на и над 18-годишна възраст

Лудогорец пуска утре билетите за Лига Европа

Вижте какво съобщиха от Разград

Лудогорец започва със Славия (Прага) в Лига Европа

Вижте пълната програма

ОБЗОР: Десподов вкара в Дъблин, ПАОК в Лига Европа (ВИДЕО)

Аякс, Бешикташ и Андерлехт също ще играят в турнира, Жоро Костадинов отпадна с дузпи

От Лудогорец: Искаме силни отбори, за да се докажем