2. Моторни спортове
  3. Българин спечели рали-рейд „Дракула”

Българин спечели рали-рейд „Дракула”

Златко Георгиев от националния офроуд отбор "Дакар Бг" спечели престижното международно състезание Дракула Рали-Рейд 2010

Златко Георгиев от националния офроуд отбор "Дакар Бг" спечели престижното международно състезание Дракула Рали-Рейд 2010. То се проведе между 24 и 27.06.2010 близо до Брашов, Румъния, при жестока конкуренция и тежки метеорологични условия.

Българските състезатели участваха на Рали Дракула с цел подготовка за най-тежкото световно състезание - ДАКАР 2011, на което за пръв път в историята ще представят България. Те не само направиха изключително добра тренировка, но и грабнаха призовото място със забележителна преднина пред останалите отбори. Автомобилът, с който се представиха родните пилоти, е Мерцедес G class, оборудван с 3.6-литров V6 бензинов двигател. Максималната скорост, която развива, е 180 километра в час. Машината е със специален компютър за управление и се сервизира в АлексМоторс - официалният сервиз на Дакар БГ.

Дракула Рали Рейд се проведе в три етапа при следните дължини: Ден 1: Свързващ етап 1 - 16 км. /Скоростна отсечка 50 км/; Свързващ етап 2 - 20 км; Ден 2: Скоростна отсечка 120 км / Свързващ етап - 3 км / Втора скоростна отсечка 100 км; Ден 3: Свързващ етап 1 - 13 км /Скоростна отсечка 100 км/ Втора скоростна отсечка - 100 км/ Свързващ етап 2 - 23 км

Инциденти по време на Дракула не липсваха, за радост нито един от тях не беше с тежки или фатални последици. Поради лошото време и неспирния дъжд, в ралито участваха едва 11 джипа, 2 ATV машини и 4 мотора. Състезанието почти се превърна в трофи, а едва видимите пътища усложниха навигацията максимално. Бе направена и промяна в трасето в посления момент, което от своя страна доведе и до грешки в пътните книги на състезателите. Единствено професионализмът на Иван Маринов в навигирането помогна на нашия пилот да преодолее трасето бързо и безпроблемно. Те завършиха със завидна преднина пред всички останали състезатели.

Тъй като класирането бе общо, а румънските отбори-домакини изоставаха видимо в него, се направи отделно класиране само за румънски състезатели.

Следващото състезание, на което пилотите на Дакар БГ ще покажат своите възможности е Баха България. То ще се проведе у нас в края на юли т.г.