2. Моторни спортове
  3. България на второ място за Купата на нациите по супермото

България на второ място за Купата на нациите по супермото

Българският отбор спечели второто място в престижното състезание за Купата на нациите по супермото, което се състоя днес на писта "Долна Митрополия" край Плевен. Изненадваща победа взе отборът на Германия. Борбата за първото място почти през цялото време се водеше между Италия и България. В първите два манша българският отбор бе втори, водеха италианците. В третия манш неочаквано италианските пилоти отпаднаха. На пистата падна и Ангел Караньотов, след което трябваше да догонва. Първоначално той се движеше 6-и-7-и, а след падането продължи 17-и, като успя да навакса до 12-то място.

Така 2 точни не стигнаха на България да стане победител и отборът ни взе сребърните медали след Германия, а трети се класира Финландия. За първи път България има победа в индивидуалното класиране за Купата на нациите, която постигна Александър Георгиев, който спечели втория манш. Около 6 000 любители на мотоциклетизма наблюдаваха надпреварата, част от тях ползваха новата придобивка - трихилядната трибуна за зрители. Купата на нациите е отборна надпревара, в която състезатели от 18 страни се бориха за медалите в три класа - S1, S2 и SOpen.

В основния състав на България бяха Ангел Караньотов (S1) и европейските шампиони Александър Георгиев (S2) и Росен Тончев (SOpen). Младежкият тим на страната ни бе в състав Иван Стефанов (S1), Тодор Тотев (S2) и Драгомир Добрев (SOpen). В Плевен дойдоха отборите от Австрия, Италия, Чехия, Германия, Испания, Словения, Финландия, Швеция, Хърватия, Естония, Латвия, Турция, Румъния, Словакия, Гърция, Полша и Бразилия. През 2008-а година България спечели бронзовите медали, като остана зад Франция и Италия. Тази година французите не се състезаваха, но дебютира тимът на Австрия. Франция ще бъде домакин на Купата на нациите догодина.