2. Моторни спортове
  3. Млад българин направи официален тест за пилот на Ферари във Формула 3

Млад българин направи официален тест за пилот на Ферари във Формула 3

18-годишният българин Денислав Шишев завърши на десето място в един от зимните тестове на легендарната писта “Имола“

Денислав Шишев направи първи официален тест за участие в състезанията Формула 3. 18-годишният българин завърши на десето място в един от зимните тестове на легендарната писта “Имола“.

Надпреварата е една от най-популярните през последните години. Тя включва 16 състезания, а първите трима в крайното класиране започват тестове в отбора на “Ферари“ във Формула 1.

В тестовете всички състезатели са с еднакви автомобили с шаси “Далара“, двигател “Фиат“ с мощност 220 к.с. и 6-степенна скоростна кутия. На писти като “Имола“ болидите от този тип развиват скорост до 240 км./ч.

Състезанието в Италия между 24 млади пилоти започна на мокра писта. При първите си обиколки габровецът изоставаше с около 10 секунди от първите във временното класиране и бе 15-и поред пет минути и половина преди края.

Шишев направи квалификационна обиколка при последното си излизане на пистата, даде 10-о най-добро общо време и завърши на само 3,6 секунди от първия в класирането. Собственикът на отбора от Формула 3 “Гинзани Арко“ - Пиеркарло Гинзани беше силно впечатлен от представянето на Денислав.

“Денис има много голямо бъдеще и определено е пилот от висок ранг“, каза Гинзани, който е един от най-големите специалисти в италианската Формула 3. Той е и бивш пилот от Формула 1 с отборите на “Осела“, “Толеман“ и “Лижие“ през 1981,1983 и 1989 г., когато се състезаваха легенди като Айртон Сена, Ален Прост, Найджъл Менсъл и Ники Лауда.

Следващият тест за Денислав Шишев ще бъде на 18 ноември на пистата “Мизано“, отново в Италия.