2. Моторни спортове
  3. Петров и Куманов в топ 10 на квалификациите на световния шампионат по мотокрос в Троян

Петър Петров (Хонда) и Николай Куманов (Хонда) попаднаха в челната десетка на квалификациите за световния шампионат по мотокрос клас МХ3, който се провежда на мотополигона в град Троян.

Правото пръв да избира място на стартовата решетка си извоюва италианецът Алекс Салвини (Хускварна), който бе само с 0,6 секунди по-бърз от основния си конкурент и водач във временното класиране Карлос Кампано (Ямаха) от Испания.

Петър Петров зае осмо място в квалификациите с време 1:40,782 минути - с 4 секунди по-слабо от това на първия. За Петров това е първи старт в шампионата за мотоциклети, категоризирани в клас МХ3. Тази година той участва пълен сезон като заводски пилот на Honda SRS, но в другия световен шампионат - МХ2.

"Дупката" в календара му позволи да дойде в България и да участва в състезанието в Троян. Където утре осми ще избира позицията си на старта.

Две места след него - на 10 позиция се класира друг от българските фаворити - Николай Куманов, който за около година беше прекратил състезателната си дейност, а при завръщането си в
началото на сезона, претърпя няколко травми, които се възпрепятстваха по-качествената му подготовка. Куманов завърши на 5 секунди по победителя с време 1:42,024 минути.

Общо 24 пилоти от предварително заявените 29 преминаха техническия контрол за световния шампионат и ще застанат на старта утре.

Заедно със световния шампионат в Троян се провежда и европейски в клас ЕМХ2, но без българско участие. Квалификационният манш в този клас беше спечелен от французина Стефан Леноа (Сузуки) .

Официалното откриване на шампионата, който е четвърти кръг в календара за 2010 година, е утре в 11:10 часа, а първият старт е в 12:00 часа.