2. Моторни спортове
  3. Пламен Стайков с първа победа в генералното класиране

Пламен Стайков с първа победа в генералното класиране

Финалният кръг от националното първенство по рали днес изненадващо бе спечелен от пилота на АРТ Рейсинг Тим Пламен Стайков и неговият навигатор Слав Ландов, които завършиха като победители на петото рали Твърдица. След 81.30 км двамата записаха време от 49:08.8 минути, следвани на 36.3 секунди от Петър Гьошев/Димитър Спасов (Престиж Рали Тим, Мицубиши Лансър Ево 9).

Трети, на секунда след Гьошев и на 37.3 секунди от победителя са Димитър Илиев и Янаки Янакиев (БТК-ADSL Рали Тим, Мицубиши Лансър Ево 9).

Това е първата победа на Стайков в генералното класиране от кръг в шампионата. То бе постигнато в Твърдица, където като правило пилотът винаги кара особено силно. През миналата година той завърши на второ място, година преди това беше трети.
Стайков спечели три етапа толкова, колкото отидоха на сметката на Митко Илиев. В една от скоростните отсечки най-бърз бе националният шампион за 2009 г. Крум Дончев, който тук караше за отбора си Приста Ойл Рали Тим с първия си навигатор Румен
Манолов.

Практически интригата на състезанието бе решена именно при второто преминаване на етапа Твърдица (19.75 км), където на 6-7 км преди финала Митко Илиев спука гума и завърши трети, на 44 секунди от най-бързия пилот - Пламен Стайков. На 9.7 секунди от него остана Гьошев, за когото второто място в етапа и в крайното генерално класиране има стойност на бронзово отличие от шампионата по рали за 2009 година.

На финала Гьошев се оказа със секунда по-бърз от Илиев и по този начин екипажът на Престиж Рали Тим Петър Гьошев и Димитър Спасов изпревариха в Твърдица Митко Илиев и Янаки Янакиев с 1 т. според неофициалните изчисления. Гьошев завършва сезона с 34
т., а Илиев - с 33.

Неофициалните сметки също сочат, че варненският екипаж Тихомир Стратиев/Добрин Борисов (Марина Моторспорт, Ситроен С2 R2 Макс) са новите шампиони в клас А6. Двамата изпреварват досегашните лидери - Екатерина Стратиева/Благовеста Миланова (Астра Рейсинг Тим, Ситроен С2 R2 Макс) с точка в крайното годишно подреждане - 36:35.

Последната неизвестна титла бе тази в клас N2, в който в крайното класиране на най-малкия клас първенец от Твърдица е варненския екипаж Иво Даскалов/Стоян Добрев (СБА-Варна, Ситроен Саксо). За подреждането на сезона те изпреварват Кирил Тодоров/Йордан Батаклиев (Ситроен Саксо) с 2 т. - 44:42. Двамата пропаднаха надолу в класирането на рали Твърдица, след като при първото преминаване на 19.75-километровия едноименен етап спукаха гума.

Пет години след началото на рали Твърдица, състезанието вече се е утвърдило като кръг от националното първенство. Другото достойнство на състезанието е, че през 2009 г. практически точно този финал даде остатъкът от автомобилните емоции за българските фенове.