2. Моторни спортове
  3. Рали Сърбия започна с дъжд и хлъзгави трасета

Рали Сърбия започна с дъжд и хлъзгави трасета

Предпоследното от ралитата в българския шампионат - Рали Сърбия, започна днес с дъжд и върху хлъзгави скоростни етапи. Първият ден от комшийското състезание включва 9 отсечки и 132 км, които се славят като особено коварни дори и когато са сухи.

Предпоследното от ралитата в българския шампионат - Рали Сърбия, започна днес с дъжд и върху хлъзгави скоростни етапи. Първият ден от комшийското състезание включва 9 отсечки и 132 км, които се славят като особено коварни дори и когато са сухи. Те бяха включени за първи път в схемата на Рали Сърбия през миналата година и още тогава екипажите твърдяха, че карането по време на дъжд по тези девет трасета е непредсказуемо.

След вчерашния церемониален старт в Ужице, днес общо 49 екипажа минаха през рампата в Байна Баща по пътя към първата отсечка - 21.62-километровата Любиш 1. Шестнадесет от автомобилите са на български състезатели, за които Сърбия Рали е изключително важно за крайното годишно класиране.

Само два екипажа от предварително заявените ни представители - Иван Ганчев/Атанас Николов (Хаволайн Рейсинг, ФИАТ Пунто) и Цветомира Георгиева/Виктор Георгиев (Интерспийд, Рено Клио Спорт) не пристигнаха в Сърбия. Това прави много по-проста задачата на лидерите в двата класа - съответно А6 и N3, Екатерина Стратиева (Астра Рейсинг Тим, Ситроен С2 R2 Макс) и Георги Белчев (BG Рали Тим, Рено Клио Спорт), които при всякакво класиране в неделя след обед остават начело в своите категории. За разлика обаче от Белчев, който тук подпечатва титлата си за 2009 г., Стратиева ще трябва да се бори за първото място в своята група и във финалното рали тази година - Твърдица (10/11 октомври).

"Аз ще бъда победителят!", категорично заяви по време на пресконференцията преди старта на състезанието Крум Дончев (Пежо 207 S2000). Пилотът на Приста Ойл Рали Тим има всички основания за такова шампионско самочувствие. До момента той е побеждавал три пъти в това рали, победител е и през миналата година, което му дава и правото да потегли от арката с щ1. С петте си досегашни поледи практически Дончев е спечелил предсрочно националната титла за 2009 г. и участието му в Байна Баща е единствено да узакони първото място в генералното класиране за годината. След като за последно навигаторът му Стойко Вълчев участва с него в рали точно преди година, той отново партнира на Дончев.

Двамата вчера постигна време 3:08.1 сек. (средна скорост от 102,50 км/ч). Втори след Дончев/Вълчаев е екипажа на Престиж Рали Тим Петър Гьошев/Димитър Спасов (Мицубиши Лансър Ево 9), които направиха три минавания по Кремна и регистрираха време с 1.5 сек. по-слабо от това на лидерите. Трети е участващият в румънското рали първенство Марко Темпестини (Ит, Пежо 207 S2000), който за втори път в рамките на 51 дни ще се опита да покаже, че има силен автомобил, равностоен на този на Крум. По време на краткото рали Хеброс Темпестини отпадна рано-рано. Първият автомобил днес се очаква в Байна Баща около 21 ч. българско време.