2. Моторни спортове
  3. Тодор Дунев е новият крал на дрифта в Европа

Тодор Дунев е новият крал на дрифта в Европа

С феноменално изпреварване българинът си осигури титлата

Пилотът на Дунев Моторспорт се качи на почетната стълбичка и в последното състезание,от европейския дрифт шампионат King of Europe, което се проведе вчера на остров Крит.

Отново по феноменален начин - с изпреварване, Тодор спечели малкият финал срещу Капотис и се класира трети в Порт Крит, което направи българина недостижим в генералното класиране.

Така Дунев, който през миналата година завърши трети в шампионата, се пребори с дрифт елита на стария континент и заслужено спечели титлата крал на дрифта в Европа. За първи път в историята на най-младия и атрактивен автомобилен спорт България има своя европейски шампион.

В началото на сезона Тодор стартира със значително по-слаб автомобил от своите конкуранти, но пилотските умения и безспорния талант които притежава, се оказаха по-важни от конските сили.

През едва вторият си сезон в сериите, Дунев показа невероятна класа, постигна три победи, едно второ и две трети места, като единствено в Гърция не успя да влезе в топ 3. Българинът записа в актива си множество изпреварвания, които са изключителна рядкост в този спорт, с което освен титлата спечели и сърцата на публиката и се превърна в най-аплодирания шампион.

Огромна заслуга за успеха на Тодор в King of Europe има неговият баща и мениджър на отбора Бончо Дунев, който на всяко състезание се грижи за правилната тактика в хода на надпреварата. Дунев-старши е човекът, който през сезона направи редица модификации по състезателния автомобил и на практика за всеки старт от шампионата Тодор разполагаше с нова еволюция на японската дрифт икона Nissan 200SX разработена в Дунев Моторспорт.

Две от победите, в Сърбия и в Андора станаха факт след като в полеви условия Бончо Дунев успя за отрицателно време да възстанови автомобила след сериозни поражения и да върне Тодор в борбата. Съществена роля за спечелването на титлата има и основният спонсор на отбора, Теразид.

С тяхна подкрепа отборът успя да участва във всички стартове на King of Europe, независимо, че екзотичните дестинации, като Андора и Крит не бяха включени в предварителната програма за сезона.

Тодор Дунев написа със златни букви името си като шестият шампион в европейската дрифт история, като преди него короната е била притежание на Пол Власблом 2005 и 2007, Никола Хайер 2006, Кийс Кок 2008 и Адам Керени 2009. През настоящия сезон, Дунев пое лидерството още в първия старт и до финала не даде шанс на действащият до момента шампион Керени да защити титлата си.