Поздравявам „Б” отбора на нацията с победата, това каза пред Агенция “Фокус” историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, по повод снощната футболна среща, завършила 2:0 за отбора на Македония.
„Почти я бях предвидил, заявявайки, че не е трудно да се победи „А” отбора. Само дето смятах, че ще стане след време, тъй като в момента селекцията на Пенев се представяше по-добре от селекцията на Скопие. Но момчетата от Повардарието играха с хъс и спечелиха напълно заслужено, така както и техните прадеди от 11-та македонска дивизия спечелиха битките си със сърби, гърци, французи и англичани. Да са живи и здрави и да спрат с черната си серия от загуби в официалните си мачове”, пожела Божидар Димитров.
По отношение на коментарите на изказването му за „комитите”, Божидар Димитров заяви още: „Младежката организация на Световния македонски конгрес обяви, че Мара Бунева не е българка, а македонка. И още че агитката на „Комитите” не била просръбска, а македонска организация. Добре, но ако е така, появява се логичният въпрос - защо всяка година „македонците” от въпросната футболна агитка на 13 януари трошат паметната плоча на „македонската героиня” Мара Бунева? Би трябвало да я славят и почитат твърдо, защото е македонка и второ, защото е убила сръбски висш полицай, а не, да речем, македонец.
Тези младежи да не би да имат раздвоение на съзнанието, люшкащо се между македонизма и сръбството. И съвсем правилно да смятат, че да си македонец е сърбин второ качество. Докато България винаги е смятала понятието македонец за българин първо качество. Затова не се срамуваме от името Македония и кръщавахме военните части в нашата армия, рекрутирани в Македония 3 и 4 македонски полк, 11-та македонска дивизия, Македоно-Одринско опълчение, Пета македонска армия и т.н.
А по времето на така обичания от „Комитите” Владимир Прелич убит от Мара Бунева Македония се наричаше Вардарска Бановина. Името Македония бе изтрито от административната карта на Сърбо-Хърватско-Словенското кралство, горе-долу по това време, превърнало се в Югославия. Така, че ще повярвам, че „Комитите” са македонски, а не сръбски футболен фен клуб, ако на следващия 13 януари със знамена, цветя и венци почетат Мара Бунева на лобното й място край Вардар”.