2. - Шампионска лига
  3. Победен старт за Литекс, Тодоров и Цветанов герои за 2:1 срещу Могрен (ВИДЕО)

Победен старт за Литекс, Тодоров и Цветанов герои за 2:1 срещу Могрен (ВИДЕО)

Светослав Тодоров вкара 2 гола след асистенции на Момчил Цветанов през втората част, двамата се превърнаха в златни резерви за Литекс

Българският шампион Литекс избегна неприятен фалстарт в еврокампанията си и започна с победа с 2:1 срещу шампиона на Черна гора Могрен Будва. Мачът се игра на стадиона в Подгорица пред едва 200 души, половината от които фенове на ловчанлии.

„Оранжевите” шокиращо падаха на почивката с 0:1, но в герои за тима тази вечер се превърнаха резервите Светослав Тодоров и Момчил Цветанов. Двамата се появиха в игра след в средата на втората част и коренно промениха атаката на Литекс.

Опитният голмайстор Тодоров подари победата на своите с 2 гола след 2 префектни асистенции на младежкия национал Цветанов, който изтормози отбраната на Могрен по фланга.

Тимът на Любо Пенев губеше на полувремето с 0:1. Единственият гол през първата част вкара деветката на домакините Зек, който се възползва от огромно неразбирателство между Пламен Николов и Винисиус Баривиера в наказателното поле на ловчанлии.

Литекс започна по-напористо срещата като Георги Миланов получи два удобни шанса да открие резултата, но ги пропиля. Вместо да продължат със силната си игра, „оранжевите” допуснаха нелеп гол при първата по-сериозна ситуация пред своята врата.

Божович центрира от пряк свободен удар и в наказателното поле на Литекс се получиха няколко рикошета, които заблудиха Баривиера. Той беше на земята, а топката отиваше към мрежата му, когато Пламен Николов се опита да изчисти, но нацели вратаря. Кълбото попадна в краката на Зек, който от метър направи най-лесното и на празна врата откри резултата за 1:0.

След гола играчите на Любослав Пенев изглеждаха объркани и не можеха да организират играта си. Най-лошо впечатление в редиците на ловчанлии направиха Том, на който нищо не му се получаваше през първото полувреме, и новото попълнение Мирасема, който допусна куп грешки и не направи нищо смислено в атака.

Българският шампион се опита да се върне в мача, но Мирасема се замота след една отбита от вратаря топка и Иванович изчисти от крака му пред вратата на Могрен. В края на полувремето натискът на Литекс се усили. Янев и Занев пробваха да изненадат Шчекич отдалеч без успех. Кодо пропиля най-доброто положение за „оранжевите”. Берберович перфектно качи топката на главата му, но неговият удар мина покрай гредата на домакините.

През второто полувреме наставникът Любослав Пенев най-вероятно ще промени състава си още в началото заради слабата игра на тима. Литекс има още 45 минути да обърне мача или поне да се добере до равенство.

Любослав Пенев предпочете да не прави промени на почивката , но изтърпя слабата продукция на своя състав до 60-та минута. Ключовият ход, който преобърна мача бе включването на Светослав Тодоров и Момчил Цветанов в състава на Литекс. Двамата българи замениха слабо представилите се нови бразилски попълнения  Тиаго Мирасема и Селио Кодо.

Преди да напусне Кодо се отчете с една греда, а малшансът продължи да преследва Литекс след като и Том нацели страничния стълб.

Натискът на Литекс бе очеваден, но гол не падаше. Бетонът пред вратата на черногорския шампион издържа до 77-та минута, когато Момчил Цветанов проби по фланга, качи перфектно топката на главата на Светослав Тодоров и той не сгреши от границата на малкото наказателно поле – 1:1.

Докато Могрен още беше в шок от изравнителния гол, българският шампион нанесе своя втори кинжален удар! Като повторение на изравнителния гол Момчил Цветанов отново проби по фланга, този път пусна остър пас по земя към Светльо Тодоров, опитният голмайстор изпревари своя пазач и стража на домакините, а после майсторски търкулна топката в мрежата на Могрен за 2:1 в полза на „оранжевите”!

До края Николай Бодуров вкара още един път топката в мрежата на черногорците, но голът му правилно бе отменен от съдията заради засада. Домакините имаха своя златен шанс да изравнят, когато Глушчевич се възползва от едно невнимание в отбраната на Литекс и излезе сам срещу Винисиус Баривиера. Вратарят обаче умело излезе напред, скъси ъгъла и спаси шута на Глушчевич.

В последните минути играта стана много динамична, защото домакините се откриха и погледнаха смело напред. Това отвори много пространства по терена за контрите на Литекс. „Оранжевите” нямаха късмет и при поледния си шанс в мача. Героят тази вечер Момчил Цветанов с техничен удар за трети път разтресе гредата на Могрен.

Така Литекс започна похода си в Европа през този сезон с трудна, но сладка победа над шампиона на Черна гора. Комфортната преднина от 2:1 най-вероятно ще осигури спокоен реванш на ловчанлии, които вече смело гледат към третия предварителен кръг от квалификациите за Шампионската лига.