3. Неудържимият Луис Суарес прати Уругвай на финала на Копа Америка (ВИДЕО)

Неудържимият Луис Суарес прати Уругвай на финала на Копа Америка (ВИДЕО)

Звездата на Ливърпул наниза два гола в началото на второто полувреме и донесе победа с 2:0 на урусите

Два бързи гола на Луис Суарес разбиха сърцата на перуанските футболисти в аржентинския град Ла Плата и направиха Уругвай първия отбор, който си осигури място на тазгодишното издание на турнира Копа Америка. „Урусите” победиха с 2:0 срещу борбения състав на Перу и вече докосват с една ръка титлата, от която ги дели едно последно препятствие.

Звездата на Ливърпул Луис Суарес отбеляза 2 гола в рамките на едва 5 минути в началото на второро полувреме и така подпечата победата за момчетата на треньора Оскар Табарес. Със своите 2 гола на полуфинала Суарес се изравни с аржентинеца Серхио Агуеро на върха в листата на голмайсторите, като и двамата вече имат по 3 гола, но уругваецът ще има шанс да застане еднолично начело. За целтатой трябва да се разпише и в последния най-важен мач на Копа Америка.

Задачата на Перу да обърне мача след тежкия удар на урусите, които вече водеха с 2:0, стана непосилна в 69-ата минута. Тогава техният капитан Хуан Мануел Варгас бе изгонен за много груб удар с лакът срещу противник. Въпреки това възпитаниците на наставника Серхио Маркариан напуснаха надпреварата с високо вдигнати глави след достойното си представяне и попадането сред 4-те най-добри отбора в Южна Америка. До тази фаза не можа да стигне нито един от двата гиганта в латиноамериканския футбол – Бразилия и домакинът тази година Аржентина.

Мачът започна във вихрено темпо, а нито един от двата отбора не искаше да дава инициативата на своя опонент и битката се водеше по целия терен. Атмосферата на стадиона в Ла Плата беше фантастична, защото двете агитки си спретнаха истински футболен празник и не престанаха 90 минути да подкрепят любимците си. В резултат на високото напрежение и огромния заряд на мача играта бе изпъстрена с много нарушения, а Виктор Ютун получи жълт картон още в първата минута на мача.

Луис Суарес получи първи много изгоден шанс да открие резултата от пряк свободен удар, но неговият изстрел мина високо над вратата на Перу. След четвърт час игра вратарят на перуанците  Раул Фернандес се превърна в герой за своите след двойно спасяване срещу Алваро Перейра, който не можеше да повярва, че не е вкарал.

Перу играеше като равен с равен и в средата на първата част имаше своя златен шанс. Варгас центрира остро извън обсега на Муслера, но нито Хосе Паоло Гереро, нито Луис Адвинкула успяха да засекат топката със шпагат и кълбото се търкули извън очертанията на терена. Уругвай завърши полувремето с натиск, но не се добра до така желания аванс преди почивката. Диего Форлан на няколко пъти имаше възможност да стреля и центрира от фаул, но не се получи нищо опасно пред вратата на Фернандес. Точно в края на частта капитанът на урусите Диего Лугано все пак промуши топката в мрежата на Перу, но съдията отмени гола заради нарушение срещу вратаря и така двата тима се оттеглиха на почивка без голове при 0:0.

Големият удар в мача дойде в началото на второто полувреме. В 53-ата минута Диего Форлан опита далечен удар извън наказателното поле, стражът Фернандес не успя да улови и изби топката право в краката на Луис Суарес, който не сгреши и прати кълбото в опразнената врата за 1:0 в полза на Ургвай.

Само 5 минути по късно Суарес отново се озова в прегръдките на съотборниците си и окончателно прати Перу в нокдаун. Алваро Перейра изведе нападателят на Ливърпул зад перуанската защита с прекрасен пас и Суарес хладнокръвно заобиколи вратаря и отново порази целта за 2:0. Този гол прати публиката на урусите в екстаз и докара усмивки по лицата на всички играчи и резерви на пейката на тима.

Изправени до стената перуанците се опитаха да отвърнат на удара, но развяха бялото знаме в 69-ата минута, когато капитанът Хуан Мануел Варгас получи директен червен картон за удар с лакът в лицето на Себастиан Коатес. Перу продължи да търси поне един гол, който да му даде някакъв шанс да се върне в мача, но не намери начин да преодолее уругвайската стена.

По този начин Диего Форлан и компания удържаха победа с 2:0. Този триумф праща момчетата на Оскар Табарес на финала на легендарния стадион „Ел Монумента”. Това ще бъде първи финал за Уругвай от 1999 година насам. Урусите чакат в полседния мач победителя от другия полуфинал между Парагвай и Венецуела.