3. Сантос триумфира с Копа Либертадорес (видео)

Сантос триумфира с Копа Либертадорес (видео)

Бразилският Сантос спечели Копа Либертадорес, след като победи уругвайския Пенярол с 2:1 във финала-реванш, играл се пред 40 хил. зрители на стадион "Паоло Мачадо де Карвальо" в Сао Паоло.

Както и в първия мач, завършил 0:0 в Монтевидео, и сега бразилците доминираха. Тромавите уругвайски бранители трудно се противопоставяха на бързите и разнообразни атаки на домакините, водени от суперзвездата си Неймар. Въпреки надмощието на Сантос първото полувреме завърши при нулево равенство. Веднага след почивката обаче Неймар откри след чудесно извеждащо подаване на Арука, преминал през четирима уруси. Рейдът си Арука завърши с невероятно техничен пас наляво към Неймар, който без да се колебае простреля от малък ъгъл несигурния вратар на Пенярол. В 69-та минута Данило удвои след пробив отдясно, за което спомогнаха двойката неориентирани уругвайки защитници пред него и закъснялата реакция на вратаря.

Пред гостите се разкри неочакван шанс в 80-ата минута, когато Дурвал от домакините си отбеляза автогол след нелеп рикошет. Урусите тръгнаха в атака и само липсата на късмет и добрите намеси на вратаря Рафаел им попречиха да изравнят. Сантос, от своя страна, пропусна 100-процентов гол в последната минута, когато на празна врата топката срещна гредата на Пенярол. В крайна сметка до изненада не се стигна и резултатът остана непроменен: Сантос - Пенярол 2:1. Това е третата Копа Либертадорес за бразилците, като първите две те завоюват през 1962 и 1963 г. С легендарния Пеле в състава, те тогава печелят и на два пъти Междуконтиненталната купа.

Кралят на футбола, присъствал на днешния триумф на любимия си отбор, след края на мача слезе на терена да поздрави достойнитe си наследници. Пеле буквално полудя от радост - ръкомахащ, разплакан, щастлив. Секунди преди това, малко след последния съдийски сигнал, избухна групово сбиване между футболистите на двата тима, провокирано от разочарованите играчи на гостите.