3. Чилич пречупи устрема на младия Томич и разплака цяла Австралия

Чилич пречупи устрема на младия Томич и разплака цяла Австралия

Хърватинът спечели уникална 5-сетова драма срещу 17-годишната надежда на домакините

Хърватският тенисист Марин Чилич се класира за третия кръг на „Аустрелиън Оупън”, след като надделя в драматичен петсетов двубой над младата надежда на домакините Бърнард Томич с 6-7(6), 6-3, 4-6, 6-2, 6-4 в последния мач за днешния ден. 17-годишният Томич, който бе бурно подкрепян от близо 15 хиляди на „Род Лейвър Арина” след полунощ, изигра страхотен мач, но опитът и мощният сервис на Чилич се оказаха решаващи за крайния изход на двубоя.

В срещата, която продължи 3 часа и 48 минути, поставеният под номер 14 в основната схема Чилич записа цели 25 аса и с течение на времето започваше все по-лесно да печели своите подавания. Томич пропиля две отлични възможности за пробив при 4-3 в своя полза в петия сет и впоследствие рухна психически, а Чилич се възползва по най-добрия начин.

Първият сет вървеше много равностойно и двамата си размениха последователно по два пробива, за да докарат сета до тайбрек. Там Томич получи огромната подкрепа на публиката, имаше голям късмет при две от точките и в крайна сметка спечели на 6, с което изненадващо поведе в мача.

През втората част обаче Чилич набързо стигна до пробив и поведе с 3-0. Впоследствие двамата взеха следващите си две подавания, Томич проби за 3-5, но при следващото си подаване допусна злощастен пробив и така Чилич затвори сета с 6-3.

Третият сет се развиваше равностойно до 2-2, след което Чилич проби за 3-2, но допусна връщане на пробива още при следващото си подаване. При 5-4 в полза на младия австралиец, Чилич допусна нов пробив в своя сервис и така Томич спечели сета и отново поведе в резултата – 2-1.

За съжаление на препълнилите „Род Лейвър Арина” зрители, техният любимец допусна пробив още в първото си подаване през четвъртия сет и така отвори играта на Чилич. Хърватинът наниза цели 8 аса през сета, който продължи едва 28 минути, успя да стигне до нов пробив при 4-2 в своя полза и впоследствие затвори сета с 6-2, за да докара мача до пети сет.

Там вече и двамата тенисисти започнаха да играят доста по-предпазливо и не поемаха никакви рискове. Сетът продължи цели 52 минути, а при резултат 4-3 в своя полза Томич пропусна две възможности да пробие сервиса на своя съперник, но не успя да се справи с напрежението и още в следващото си подаване допусна да бъде пробит за 4-5. Това даде криле на хърватина, който спечели безапелационно подаването си за 6-4 и така се поздрави със сладък успех в този изключително тежък за него мач.

В следващия кръг Чилич ще трябва да се изправи срещу друг силен противник – швейцареца Станислас Вавринка, който пък победи руснака Игор Коницин. Победителят от този двубой пък ще срещне победителя от мача Дел Потро – Флориан Майер.