3. Давиденко изхвърли Надал от „Мастърса” в Лондон

Давиденко изхвърли Надал от „Мастърса” в Лондон

Испанецът ще спасява сезона с финала за Купа Дейвис в Барселона

Шансовете на Рафаел Надал да продължи участието си в във финалния за сезона тенис турнир от серията „Мастърс” приключиха след загубата в два сета от руснака Николай Давиденко. Испанският тореадор за пореден път не приличаше на себе си и загуби мача в препълнената „О2 Арена” в английската столица с 1-6, 6-7 (7-4).

Надал започна турнира след контузия в коремната област с надеждата да си върне първото място от швейцареца Роджър Федерер. Сега обаче след загубата в първия си мач от Робин Сьодерлинг той ще изиграе само още един мач преди да насочи вниманието си към домакинството срещу Чехия във финала за „Купа Дейвис”, който ще се състои от 4 до 6 декември.
Загубата сложи край на сезон, който Надал започна с победа в Мелбърн. Там след петсетова битка испанецът остави Роджър Федерер просълзен. След това обаче сезонът на бившия номер едно бе покосен от константни контузии. Първо поредицата от четири победи на „Ролан Гарос” бе прекъсната от Робин Сьодерлинг, докато възпаления в колената предотвратиха добро представяне на „Уимбълдън”. Той пострада и от рецидив на контузия в коремната стена и напусна „Ю Ес Оупън”.

В мача срещу Давиденко Надал успя единствено да намекне за отличната форма, която го отведе до шест финала за „Големия шлем” на едва 22-годишна възраст.

Надал загуби първия сет с 1-6. Сервисът му го бе изоставил, а топ спиновете му непрекъснато не успяваха да намерят целта си. Във втория сет той успя да осъществи мини обрат и от 2-4 поведе с 5-4. Това обаче бе достатъчно да вкара мача в тайбрек. Последният напън обаче не бе достатъчен. В тайбрека Давиденко показа признаци на изнервеност, когато допусна двойна грешка, а при следващото разиграване прати удара си далеч от пределите на корта. Въпреки това руснакът завърши мача с чудесен форхенд уинър, с който записа четвърта победа срещу Надал от общо осем мача помежду си.

След победата Давиденко учтиво се извини на 17-те хиляди, които посрещаха с възторг всяка точка на испанеца. В последния кръг от груповата фаза Надал среща миналогодишният шампион Новак Джокович, Давиденко играе с намиращия се в отлична форма Робин Сьодерлинг.
Бързи факти:

Давиденко реализира 6 аса, срещу 1 от страна на Надал;

Руснакът спечели 70 точки, с 12 повече от съперника си;

Победителят спечели 4 от 9-те си възможности за пробив, по този показател Надал бе успешен в само две от шестте си възможности;