3. Дел Потро свали от трона краля на „Ю Ес Оупън” Роджър Федерер

Дел Потро свали от трона краля на „Ю Ес Оупън” Роджър Федерер

С невероятен тенис аржентинецът обърна своя идол в петсетова битка от първата до последната точка

Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро свали от трона краля на „Ю Ес Оупън” Роджър Федерер.

В невероятен мач най-високият човек, който е играл финал на „Големия шлем”, победи най-комплексния тенисист и считания от мнозина за най-велик в историята в петсетов трилър, който продължи над четири часа – 3-6, 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 6-2.

Дел Потро стана първият тенисист, побеждавал Федерер на финал в турнир от „Големия шлем” след Рафа Надал. Той стана и вторият аржентинец, печелил „Ю Ес Оупън” след легендарния Гийермо Вилас.

В днешния мач кралят Федерер не загуби битката. Тя просто бе спечелена от безгрешния Дел Потро. В страхотна борба от първата до последната точка двамата тенисисти изпълниха всички възможни критерии за зрелищен финал. С агресивния си стил на игра финалистите нанизаха над 110 уинъра и взривиха публиката на „Артър Аш стейдиъм”, която не бе виждала такъв край на турнира от над десет години.

В първите два сета Федерер държеше мача изцяло под контрол и можеше да води с много по-голям резултат, но пропиля своя момент, което се оказа по-късно съдбоносно. След това Дел Потро бе този, който дръзна и успя да надиграе своя идол.

В началото Федерер бе безгрешен. Той стартира силно и поведе с 3-0, а след това докара сета до 6-3. Швейцарецът бе изключително разнообразен в действията си, което объркваше Дел Потро. Единственият проблем за Федерер бе нисковкараният процент на първи сервис, който се оказа решаващ в по-нататъшния развой на мача.

Във втората част петкратният носител на титлата в Ню Йорк поведе още в началото с пробив. Той задържа подаването си до 5-4 и 30:0. Точно тогава Дел Потро направи няколко страхотни минаващи удари, с които се върна в сета, а и в мача – 5-5.
Развръзката предстоеше в тайбрека. Там Дел Потро бе много по-агресивен и търсеше победата. Форхендът му вече работеше на пълни обороти за разлика от началото, а сервисът бе смазващ. Това донесе и изравняването след 7-5 точки.

В третата част, понесен от вихъра на вълната, световният номер 5 направи пробив за 4-3. Федерер обаче направи рибрейк след много усилия, след което взе подаването си и поведе с 5-4. При този резултат и 30:30 Дел Потро направи невероятна грешка. Той записа две поредни двойни грешки, с което подари сета на съперника си.

В четвъртата част Федерер имаше две възможности за пробив още в началото. Дел Потро обаче ги спаси и лека полека се съвзе от шока преди минути. Той дори направи отново пробив, който Федерер пак върна и нещата стигнаха до тайбрек. Там швейцарецът стартира с двойна грешка, която се оказа решаваща. Повече никой не загуби свое подаване и така Дел Потро вкара мача в пети сет. Федерер обаче имаше много за какво да съжалява, след като и при двете последни точки направи непредизвикани грешки, след като вече бе влязъл в разиграванията и контролираше темпото.

В последната пета част никой не можеше да спре Дел Потро. Той успя да направи пробив още в началото. Федерер имаше шанс да го върне, но той бе глупаво пропилян. До края на мача аржентинецът нарочно намали силата на сервиса си, което даде много възможности на носителя на 15 титли от „Шлема” да се върне в мача, но той не се възползва правилно и накрая след като отрази два мачбола, в третия се предаде.

За победата Хуан Мартин Дел Потро ще получи чек за 1 850 000 долара.

Бързи факти:
Федерер загуби 21-ия си финал на турнир от „Големия шлем”
Това бе едва трети петсетов мач за швейцареца в цялото му участие на турнира в Ню Йорк
Последният такъв запомняш се мач при мъжете беше през 1997 г. между Андре Агаси и Тод Мартин
Дел Потро е най-високият тенисист, който играе финал от такъв ранг
Аржентинецът вдигна на крака своята страна след 32 години чакане, когато Гийермо Вляс спечели, но тогава настилката бе зелен клей
В днешния мач Федерер имаше изобилие от възможности за пробив - 22 и реализира едва 5, което е 23%. Този показател прилича много на финала му на „Ролан Гарос” през 2007 г. когато срещу Надал реализира 1 от 17 възможности